Płukanie jelit

Płukanie jelit

Nasze jelita tak samo jak rury kanalizacyjne mogą czasem wymagać czyszczenia. Z czasem po prostu gromadzą sie w nich złogi i osady, przynajmniej tak mówią reklamy salonów kosmetycznych.

Zabieg ten jest ogólnie uznawany za taki, który ma poprawić nam zdrowie i wygląd Z każdego kilograma pożywienia, jakie zjemy tylko 15 dag wchłania się w jelicie cienkim, reszta wędruje dalej do okrężnicy a następnie zostaje wydalona. Jednak nie jest tak zawsze, ponieważ wpływ na pracę tego narządu ma stres, złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Może dojść do sytuacji, że zaczną zalegać resztki jedzenia w jelicie. Z czasem tworzą się z nich kamienie kałowe, które uciskają okrężnice i stymulują powstanie krwawych guzów. W jelicie grubym może się zgromadzić tak dużo obcych mas, że będzie uciskał na wątrobę, nerki i płuca.

Gnijące jedzenie to toksyny, które powodują wzdęcia, otyłość i wiele innych chorób. Właśnie temu wszystkiemu zapobiegniemy poprzez płukanie jelita. Jednak są i tacy, którzy ten zabieg uważają za pozbawiony, jakiej kol wiek logiki. Jednym z kilku argumentów jest to, że organizm sam potrafi się oczyścić i nie trzeba mu pomagać sposobami z zewnątrz. U większości z nas jelita są tak drożne, że nie ma możliwości by kał za długo w nich zalegał. I raczej nie ma mowy by tworzyły się kamienie. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko u ludzi w podeszłym wieku lub obłożnie chorych. Gdy dojdzie do zatkania okrężnicy to jelito trzeba wyciąć, żadne płukanie tu nie pomoże. Nie do końca prawdą jest też teoria, że metoda ta leczy wzdęcia i zaparcia. Co prawda dolegliwości te na chwilę ustępują, ale jest to wynik wyczyszczenia jelita.

Po posiłku jelito znów się zapełnia i dolegliwości powracają, czasem nawet ze zwiększoną siłą. Nie prawda jest też, że hydrokolonoterapia pozwoli nam na zrzucenie zbędnych kilogramów. Ale płukanie jelita oprócz pozbawienia nas złych odpadków powoduje także wypłukanie tych dobrych takich jak elektrolity, biotyny i witaminy, K. Jeśli szybko nie uzupełnimy ubytków to grozić nam może nawet anemia. Dodatkowo wtłoczenie wody do jelita może spowodować jego rozerwanie i zapalenie otrzewnej. Taka sytuacja zagraża życiu i może wymagać interwencji chirurga. Jest wiele plusów i minusów, czy warto przeprowadzać czyszczenie jelita grubego każdy Zn nas musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Terapia ta jest stara jak świat, polega na wpuszczeniu przez rurkę ciepłej wody do okrężnicy.

Dodaj komentarz