Pediatra – jak wybrać lekarza dla dziecka?

Pediatra – jak wybrać lekarza dla dziecka?

Każdy z nas ma swojego lekarza rodzinnego. Powinniśmy jednak pamiętać, by takiego samego wyboru dokonać w przypadku swojego dziecka. Kiedy więc zapisujesz się do swojej przychodni rodzinnej, zadbaj o to, aby była jak najlepiej wyposażona. Gabinety lekarza pierwszego kontaktu dla dorosłych, to nie wszystko. Dobrze, aby w placówce były również gabinety specjalistów chorób dziecięcych. Dobrego pediatrę poleci Ci z pewnością Twój lekarz rodzinny.

Możesz również porozmawiać ze znajomymi, którzy mają dzieci. Jeśli posiadasz uprawnienia do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, masz prawo do korzystania z pomocy pediatry, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W niemal każdej miejscowości, znajdują się również gabinety prywatne, z których możesz korzystać w sytuacji nagłej, kiedy na przykład Twoja przychodnia jest już zamknięta. Niestety, jak zawsze w takim wypadku, konsultacja w takich gabinetach jest płatna.

Pediatria , to na szczęście często wybierana specjalizacja i fachowców w tej dziedzinie nie brakuje. Dlatego tez ceny za konsultacje nie są wygórowane ze względu na liczną konkurencję. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach, gdzie pediatrów jest zdecydowanie mniej. Tu jednak również pacjentów jest mniej, dlatego ceny za wizytę są raczej umiarkowane. Z uwagi na to, ze pediatria skupia lekarzy pierwszego kontaktu dla dzieci, nie jest wymagane skierowanie do tegoż specjalisty.

To jedna z niewielu specjalizacji, o której można powiedzieć, ze nie trzeba na wizytę czekać wiele tygodni. Mali pacjenci są przyjmowani na bieżąco, praktycznie jeszcze w dniu rejestracji bądź dnia następnego. Jeśli wybierasz przychodnie rodzinną, zasięgnij informacji, czy lekarz pediatra realizuje także wizyty domowe. To bardzo ważne, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy z powodu na przykład wysokiej gorączki naszej pociechy, nie ma możliwości, aby zawieźć dziecko do przychodni. Wizyta domowa w takiej sytuacji, jest naprawdę niezbędna. Postaraj się wybrać jak najlepszą przychodnię i jak najlepszego specjalistę dla swojego dziecka.

Dodaj komentarz