Odpowiednie nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu jest nam potrzebna woda. Minimalne zapotrzebowanie na wodę wynosi 1-1,5l na dobę. Ilość ta ulega wahaniom w zależności od wielu czynników: wieku, wysiłku fizycznego, temperatury otoczenia. Wodę także otrzymujemy w połączeniu z produktami spożywczymi. Ważne jest również, jaką wodę pijemy. Powinna posiadać oprócz związków wodoru i tlenu, również wiele składników mineralnych i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Są to m.in. wapń, potas, sód, magnez.

Woda nie może zawierać substancji chemicznych, szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Tymczasem narastające skażenia środowiska, zanieczyszczenia powietrza, gleby, rzek nie wpływają dobrze na jakość wody. Wiele osób chcąc poprawić jakość płynącej wody z kranów, korzysta ze specjalnych filtrów. Trzeba jednak pamiętać, że spełniają one swoją funkcję tylko wtedy gdy są często czyszczone przynajmniej raz w tygodniu i wymieniane gdy zachodzi taka potrzeba. Najlepszą wodą do picia jest woda mineralna, którą wydobywa się z głębi ziemi. Nie jest ona narażona na zanieczyszczenia tak jak zbiorniki powierzchniowe.

Picie wody sprzyja lepszej przemianie materii, powstrzymuje apetyt i podjadanie między posiłkami. Nie zawsze potrafimy odróżnić głód od pragnienia. Gdy poczujemy głód godzinę po spożytym posiłku warto wypić szklankę wody, może być z cytryną. Nasz organizm nie jest głodny tylko spragniony lecz w takich sytuacjach najczęściej sięga się po jakąś przekąskę. Woda wypłukuje z naszego organizmu szkodliwe toksyny, które są przyczyną wielu chorób i osłabienia naszego organizmu.

Warto także wiedzieć, że picie wody ma zbawienny wpływ na naszą skórę, zwłaszcza osobom o skórze suchej, wrażliwej. Nasza skóra potrzebuje pielęgnacji ale nie tylko od zewnątrz. O wiele lepiej będzie wyglądać kiedy nawilżymy ją także od środka. Skóra będzie delikatna, nawilżona, bez oznak zmęczenia i wysuszenia. Każdy z nas powinien w trakcie dnia znaleźć czas na picie wody, która nie zaszkodzi tylko poprawi jakość naszego zdrowia. Warto zamienić mocną kawę, herbatę, napoje gazowane na wodę mineralną. Gdyż nic nie gasi pragnienia lepiej niż woda. Wybieram wodę.

Dodaj komentarz