Łuszczyca – przewkleła wstydliwa choroba

Łuszczyca – przewkleła wstydliwa choroba

Łuszczyca jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych chorób przewlekłych. Potrafi uprzykrzyć ludziom życie. Sytuacji i samopoczucia osób chorych wcale nie poprawia fakt, iż jest ona chorobą występującą dość powszechnie – pojawia się u sporego odsetka osób w naszym społeczeństwie, szacuje się, że boryka się z nią co najmniej 2% populacji. Łuszczyca lokuje się najczęściej na zewnętrznej stronie skóry w zgięciach kończyn (kolana i łokcie). Nie zmienia to jednak faktu, że może pojawić się na całym ciele, w tym również na skórze głowy. Osoba ze skórą głowy zaatakowaną łuszczycą wygląda tak jakby cierpiała na uporczywy łupież. Zmiany skórne trudno jest schować a o całkowitym ich ukryciu praktycznie nie ma mowy (skóra jednak łuszczy się dość intensywnie). Tym niemniej jakoś żyjemy z łuszczycą, a i z łuszczycą skóry głowy da się żyć i można ją w pewnym stopniu opanować.
Ważne: łuszczycę należy zdiagnozować, bowiem podobne objawy w obrębie skóry głowy miewają też inne choroby choćby takie jak łojotokowe zapalenie skóry czy grzybice, a nawet zaawansowany łupież. Choroby te różnią się nieznacznie przebiegiem i wyglądem oraz diametralnie sposobami leczenia, toteż zanim wpadniesz w panikę sądząc że masz łuszczycę wybierz się do lekarza i zdiagnozuj swoją dolegliwość.

Jak objawia się łuszczyca skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy ma postać dość dużych i dość grubych zmian skórnych które występują na całej skórze schodząc bardzo często poniżej brzegu włosów – wtedy choroba wygląda już nad wyraz nieestetycznie. Czasami łuszczyca głowy przybiera też nieco inne postaci, w tym postać wykwitów na skórze – tych wykwitów zazwyczaj nie widać, choć nie znaczy to wcale, że nie są dokuczliwe. Łuszczyca nie szkodzi i nie zagraża włosom osoby chorej do momentu w którym ta osoba nie zacznie drapać głowy próbując mechanicznie pozbyć się łuszczycowych łusek.
Łuszczyca skóry głowy jest nieprzyjemna również z uwagi na towarzyszące jej objawy takie jak świąd czy uporczywe łuszczenie się naskórka. Jeśli chodzi o włosy, to tak jak już wspomniałam łuszczyca groźna nie jest z uwagi na to, iż choroba lokuje się w zewnętrznych warstwach skóry, podczas gdy mieszki włosowe odpowiadające za kondycję i porost włosów ulokowane są w warstwach położonych znacznie głębiej.
Masz łuszczycę – nie drap się
Drapanie skóry głowy i mechaniczne usuwanie łusek jest najbardziej niebezpiecznym „objawem” towarzyszącym łuszczycy, bowiem to w ten sposób uszkadzamy włosy i strukturę skóry, co może nawet doprowadzić do powstania poważnych zakażeń, a te, jak wiadomo, mogą nawet przyczynić się do wyłysienia.

Jak myć głowę z łuszczycą?

Zdecydowanie odradzam stosowanie normalnych szamponów, bo w ten sposób nie da się zapanować nad chorobą. Bardzo dobrze robią skórze szampony o właściwościach złuszczających i stabilizujących skórę łuszczycową. Takie szampony powinny zawierać na przykład dziegcie (maści i szampony dziegciowe są z dawien dawna, z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu łuszczycy) bądź też kwas salicylowy. Niektórzy polecają stosowanie mocznika, ale nie każdy chory dobrze reaguje na mocznik, tak więc niestety z szamponami też trzeba trochę poeksperymentować.
W niektórych sytuacjach sensowne jest wykorzystanie szamponów przeciwłupieżowych. Co prawda szampony te skupiają się głównie na zwalczaniu bakterii wywołujących łupież, ale zawierają też środki o działaniu keratolitycznym i cytostatycznym (ogólnie rzecz ujmując stabilizują one łuszczącą się skórę głowy.

Maski i odżywki oraz zioła na łuszczycę skóry głowy

Maski i odżywki kupowane w sklepach (drogeriach) również powinny wykazywać działanie stabilizujące, jeśli zaś chodzi o zioła (patrz: zioła na łuszczycę) – są one ogólnodostępne i od czasu do czasu również te roślinki warto nałożyć na skórę i przetrzymać przez czas jakiś w celu zwiększenia efektywności walki z chorobą.
Proponuję tez od czasu do czasu wsmarować w skórę olejek z wiesiołka (dostępny w formie kapsułek, kapsułkę taką wystarczy rozgnieść lub naciąć).

Leczenie łuszczycy skóry głowy

Tu stosowane są różne środki, zauważmy jednak że leczenie to jedno – a pielęgnacja skóry dotkniętej łuszczycą jest zadaniem całkowicie niezależnym i odrębnym (możemy realizować je niezależnie pod warunkiem skonsultowania z lekarzem właściwości używanych środków). Łuszczycę skóry głowy leczy się tak jak łuszczycę ulokowaną na każdej innej części ciała tj. stosując fototerapię, kortykosteroidy, pochodne witamin D czy A.

Co robić z tą łuszczycą?

No cóż, żyć jakoś trzeba. W ramach leczenia łuszczycy skóry głowy proponuję głównie wykorzystanie substancji naturalnych (ziół i roślin) maści dziegciowych, a jeszcze lepiej maści salicylowych, które można wmasowywać w skórę i traktować tak jak profesjonalne maski na włosy. Jednym ze skuteczniejszych środków o takim działaniu jest Dermasis.

Dodaj komentarz