Łupież a łuszczyca – podobieństwa i różnice

Łupież a łuszczyca – podobieństwa i różnice

Łupież i łuszczyca to dwie zupełnie różne dolegliwości. Co prawda obie bardzo często atakują owłosioną skórę głowy, ale ich przyczyny, przebieg i ewentualne konsekwencje są różne.

Łupież, uznawany często jedynie za defekt kosmetyczny, jest w rzeczywistości dermatozą powodowaną przez pewien gatunek grzybów. Łuszczyca natomiast jest chorobą autoimmunologiczną tj. taką dolegliwością, w której układ odpornościowy osoby chorej zwraca się przeciwko własnemu organizmowi.

Różnice

Łupież jest chorobą uleczalną. Wystarczy zastosować dobry leczniczy szampon przeciwłupieżowy i dbać o skórę głowy i włosy by nie powrócił, a w najgorszym wypadku – powracał bardzo rzadko. Łuszczyca jest niestety chorobą nieuleczalną i choć zdarza się jej zanikać (faza remisji) bardzo często wraca pod wpływem najrozmaitszych, często zdawałoby się nic nie znaczących, czynników. Wyleczenie łupieżu jest proste, wprowadzenie łuszczycy w fazę remisji wymaga bardzo wielu starań.

Podobieństwa

Łupież pstry lokuje się na innych niż głowa obszarach ciała. Podobnie łuszczyca – może ona zaatakować całe ciało z podeszwami stóp i wnętrzem dłoni włącznie. Łuszczyca na głowie atakuje małżowiny uszne, łupież z kolei ogranicza się do owłosionej skóry głowy. Obydwu dolegliwościom towarzyszą zmiany skórne i świąd, przy czym w przebiegu łupieżu skóra rzadziej przybiera czerwonawy odcień świadczący o stanie zapalnym, podczas gdy w przebiegu łuszczycy bywa dość intensywnie zaczerwieniona. Łupież z reguły obejmuje spore obszary głowy – nie ma ogniskowego charakteru tak jak łuszczyca. Obydwie dolegliwości przebiegają z intensywnym złuszczaniem skóry, przy czym w przypadku łupieżu jest to złuszczanie drobnopłatkowe, w przebiegu łuszczycy płaty złuszczającego się naskórka są większe i, zanim oderwą się od skóry, tworzą na niej charakterystyczną, sporawą łuskę.

Diagnoza

Łuszczycy i łupieżu nie sposób pomylić, jednak w niektórych zaawansowanych postaciach choroby osoby borykające się z łupieżem mogą podejrzewać u siebie łuszczycę. W każdej takiej sytuacji, zamiast tracić czas na domysły lepiej skonsultować się z dermatologiem. Lekarz bez większych problemów poradzi sobie z diagnozą.

Dodaj komentarz