Kuracja błonnikiem witalnym

Kuracja błonnikiem witalnym

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, więc teoretycznie może stosować go każdy, niezależnie od wieku, płci czy dolegliwości. Oczywiście, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, dołączonych do produktu w formie ulotki.

Najważniejsze informacje dotyczące stosowania błonnika witalnego:

Czas trwania kuracji opartej na błonniku witalnym nie powinien przekroczyć dwóch tygodni. Śluzy roślinne znajdujące się w poszczególnych składnikach produktu mogą bowiem zakłócić proces wchłaniania witamin i minerałów z innych, spożywanych w tym czasie pokarmach. Pomiędzy poszczególnymi kuracjami warto zrobić sobie co najmniej kilka tygodni przerwy, tak aby wykluczyć awitaminozę bądź anemię.

Błonnik witalny dostępny jest zazwyczaj w postaci mieszanki nasion „do zalewania”. W większości przypadków należy wsypać do szklanki 6 g (11 ml) błonnika, a następnie zalać je letnią wodą. Całość trzeba dokładnie wymieszać i zostawić na kilka minut, aby nasiona spęczniały i pokryły się śluzem. Po tym czasie możemy wypić powstałą zawiesinę. W celu wzmocnienia jej działania w organizmie, warto dodatkowo popić ją szklanką zwykłej wody np. mineralnej.
Błonnik witalny należy stosować maksymalnie 2 razy dziennie.
Produkt winien być spożywany na 20 – 30 min przed głównymi posiłkami, a więc najlepiej śniadaniem oraz obiadem.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, mieszanka nasion, z których składa się błonnik witalny, pod wpływem wody pęcznieje, a następnie pokrywa się śluzem. To właśnie ten śluz wspomaga perystaltykę jelit oraz proces detoksykacji organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostawić zalany wodą błonnik na kilka godzin bądź całą noc. Po tym czasie mieszanina przyjmie postać kisielu, który będziemy mogli zjeść przy pomocy łyżeczki.
Same nasiona z których składa się błonnik witalny nie mają smaku. Aby wytworzyć jak najwięcej tak zbawiennego dla organizmu śluzu, należy zalać błonnik witalny letnią, przegotowaną wodą. Nie zaleca się stosowania wody z krany czy wody mineralnej, gdyż ta utrudnia powstawanie wspomnianego już śluzu, a tym samym ogranicza pozytywne działania suplementu.

Błonnik witalny możemy dodać do wody bądź jakiegokolwiek innego produktu o płynnej konsystencji np. jogurtu, słodkiego musu bądź kremu, pasty jajecznej lub serowej etc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posypać nim spożywane przez nas danie na zimno bądź sałatkę.
Skutki uboczne przyjmowania błonnika witalnego objawiają się tylko wtedy, gdy przestajemy przestrzegać zaleceń producenta. W skrajnych przypadkach, nadmiar suplementu może doprowadzić do problemów natur trawiennej.

Dodaj komentarz