Kilka słów o nowotworze piersi

Kilka słów o nowotworze piersi

Gdy kobieta dowiaduje się o tym że posiada nowotwór piersi – myśli że to koszmarny sen.

Są też takie osoby które bojąc się usłyszeć że mają ten nowotwór, dlatego nie poddają się badaniom. Jest to ogromny błąd ponieważ wcześnie wykryty rak jest jak najbardziej uleczalny. Gdy nie wydostał się on jeszcze poza warstwę komórek nabłonkowych to sprawę może załatwić szybki zabieg. Jednak gdy jest już choroba bardziej zaawansowana to dokonuje się innych zabiegów. Do wyboru lekarza jest ich kilka i wybór któregoś z nich zależy właśnie od stopnia zaawansowania choroby.

Przy tym nowotworze terapia chemią czy pomocą hormonów jest tylko terapią pomocznią. Podstawowym zabiegiem jest operacja. Jednak nie oznacza to usunięcia całej piersi, choć warto wspomnieć że w naszym kraju robi się to niezwykle często. Powodem tego jest fakt że znaczna większość chorych zgłasza się do specjalisty gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Jeśli chodzi o zabiegi operacyjne to są ich trzy podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich nazwany jest zmodyfikowaną mastektomią radykalna.

Zabieg ten polega na usunięciu całej piersi oraz węzłów chłonnych, najczęściej także pachowych. Kolejny zabieg to mastektomia prosta, tu także usuwa się pierś jednak pozostawia się węzły chłonne. Innym zabiegiem jest tak zwana operacja oszczędzająca. W tym przypadku chirurg usuwa tylko część piersi, jest to około ćwiartki. Często też kilka węzłów chłonnych, czasem oprócz tej chorej tkanki wycina się tez zapas zdrowej dla większego powodzenia zabiegu. Gdy węzły zostaną usunięte to poddaje się je badaniu na zawartość komórek rakowych ten sposób ocenia się ryzyko przeniesienia się nowotworu na inne narządy.

Od tych wyników zależy co będzie dalej, jaka metoda leczenia zostanie zastosowana. Czasem zdarza się też tak że od razu podczas operacji wszczepia się implant. A czasem podczas tego zabiegu tylko przygotowuje się pacjentkę na ten implant. Po zabiegu aby zatrzymać proces przerzutów guza na inne tkanki, bardzo często stosuje się radioterapię, gdy to nie wystarcza stosuje się także chemioterapię. Dla kobiet dostępna jest specjalna bielizna, protezy, operacje rekonstrukcji piersi, dzięki temu wiele kobiet pozbywa się kompleksów. Po zabiegu wiele kobiet twierdzi że dopiero teraz wiedzą że żyją i potrafią doceniać każdą chwilę z darowanego im życia. Pamiętajmy że nie każdy guz to nowotwór. Często u pań w okresie miedzy 30 a 50 rokiem życia pojawiają się torbiele, są to twarde guzki wypełnione płynem. Często tez pojawiają się brodawczaki, jest to stan zapalny spowodowany zatkaniem końca przewodów mlekowych.

Dodaj komentarz