Prawidłowa ilość snu to właściwa regeneracja dla naszego mózgu, jest nam potrzebna nie mniej niż porcja kremu na twarz. Dzięki odpowiedniemu wypoczynkowi trwającemu nieprzerwanie przez około 8 godzin dziennie rano czujesz się wypoczęty i gotowy na wyzwania. Pamiętaj aby sypialnia była wywietrzona, ciemna i cicha – to ułatwia zasypianie. Nie oglądaj w łóżku telewizji ani nie pracuj przed komputerem – zwiększa to ryzyko bezsenności. Jeśli masz problemy z zasypianiem i powyższe rady nie skutkują skontaktuj się ze specjalistą.
Spacery poza domem mają wiele zalet. Po pierwsze dostarczasz swojemu organizmowi ruchu w umiarkowanej formie, po drugie łapiesz ostatnie promienie słońca a po trzecie dotleniasz mózg. Dzięki temu czujesz się lepiej. Dodatkowo spacery pozwalają ukoić gonitwę myśli po całym dniu. Kontakt z naturą działa kojąco.
Wiele osób w okresie jesienno-zimowym odczuwa znużenie, zmęczenie, chandrę czy wręcz łagodne postaci obniżenia nastroju nazywane SAD . Jest to zaburzenie afektywne sezonowe i zazwyczaj mija samoistnie po okresie zimowym. Pomyśl, co możesz zrobić dla zachowania zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia, odpowiedniej energii. Wprowadź w życie kilka z wymienionych zasad i poczuj różnicę.
Coraz krótsze dni sprawiają, że czujemy się ospali. Przeciwdziałaj temu włączając światło w pomieszczeniach w których przebywasz. Pozwoli to oszukać mózg. Możesz także w tym okresie skorzystać z ofert biur podróży, które w tym okresie są często tańsze. Urlop w ciepłych krajach w listopadzie? Czemu nie?
Znajdź czas na hobby. Lubisz biegać? Biegaj jak najczęściej! Wolisz szydełkowanie lub czytanie książek? Postaraj się aby w ciągu tygodnia poświęcić więcej czasu na takie czynności. Pozwoli Ci to odprężyć się i rozluźnić.
Te substancje pobudzają ale tylko na krótko. Potem następuje szybki spadek energii, który często łączy się z obniżeniem nastroju. Ponadto substancje takie jak kofeina lub nikotyna pobudzają w sposób sztuczny zużywając energię.
Trzeba się dobrze odżywiać. To już truizm. W okresie jesienno zimowym zapewnij swojemu mózgowi stałą dawkę energii dostarczając węglowodanów złożonych (z pełnoziarnistych zbóż). Głód powoduje szybszą męczliwość i spadek formy. Dbaj wyjątkowo o dużą ilość witamin i mikroelementów pochodzących z surowych warzyw i owoców ale także kiszonej kapusty lub kasz. Możesz sobie także pozwolić na niewielką ilość czekolady, która zawiera substancje wpływające na polepszenie nastroju.
To jak wyglądasz wpływa na to jak się czujesz, nie zaniedbuj więc wizyt u fryzjera i kosmetyczki ☺ Poczujesz się znacznie lepiej w nowej fryzurze lub butach. Pamiętaj jednak aby nie przesadzać. Nic nie wpływa na nas bardziej dołująco niż pustka w portfelu.
W chłodne dni mamy ochotę na pozostanie w domu, pod kocem, przed telewizorem, z książką. Postaraj się jednak nie poddawać temu uczuciu i wychodź na spotkania ze znajomymi. Towarzystwo innych znacznie poprawia samopoczucie, zwłaszcza jeśli są to ludzie których lubisz. Nie zamykaj się więc w czterech ścianach.
W okresie jesienno zimowym w naturalny sposób zmniejsza się ilość energii psychicznej. Mierz więc siły na zamiary. Nie staraj się zbawić świata w jeden dzień, a w weekendy pozwól sobie pospać dłużej, poleżeć w łóżku lub organizować się nieco wolniej.
Jeśli pomimo wprowadzenia tych zasad nadal nie czujesz poprawy może potrzebujesz pomocy specjalisty. Skontaktuj się z psychologiem, psychiatrą, psychoterapeutą lub coachem. Albo opowiedz o swoim samopoczuciu lekarzowi pierwszego kontaktu.