Od pewnego czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania praktyką jogi – i słusznie! Ćwiczenia te, połączone z odpowiednią filozofią życiową niosą ze sobą szereg zalet, które nie tylko usprawnią ciało pod względem fizycznym, ale również psychicznym. To doskonała forma spędzania czasu wolnego, ponieważ jogę praktykować można zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domowym zaciszu. Warto jednak dokładnie zapoznać się z korzyściami jakie przynosi taka forma aktywności.
Czym jest joga?
Powszechnie uważa się, że joga jest treningiem zarówno dla ciała, jak i dla duszy. Wywodzi się ona z Indii, a najstarsze dowody jej obecności są datowane na 5 tys. lat p.n.e. Cały system owej aktywności wyraża się w pozycjach, które nazywane są asanami. Choć zapewne wielu osobom joga kojarzy się z bardzo skomplikowanymi ustawieniami ciała to warto wiedzieć, że istnieją także łagodne sekwencje, które są zbawienne dla naszego organizmu. Podstawowym celem praktyki jogi jest osiągnięcie harmonii ciała z umysłem, dzięki czemu możliwe będzie zapanowanie nad wszelkimi popędami, kaprysami czy nawet nerwami, co we współczesnym świecie – pełnym pośpiechu i stresu – jest szczególnie ważne.
Korzyści dla ciała
Joga, będąc jednym z rodzajów aktywności fizycznej, wpływa korzystnie na wydolność, kondycję, gibkość, a także siłę naszego ciała. Jednym z efektów, które zaobserwować można najwcześniej jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Wykonywanie konkretnych asan wymaga od ćwiczącego prostowania pleców, wciągania brzucha czy otwierania klatki piersiowej. Takie wymuszanie zachowania określonej postawy wpływa na późniejszą zmianę nawyków. Zaledwie po kilku praktykach można zauważyć, że garbienie się przestało już być problemem. Inną korzyścią płynącą z jogi jest także wyrzeźbienie oraz wysmuklenie sylwetki. Osoby praktykujące jogę mają większą świadomość swojego ciała, a co za tym idzie będą zwracały także uwagę na prawidłowe żywienie i prowadzenie higienicznego trybu życia. Kolejną zaletę owych ćwiczeń docenią z pewnością kobiety, ponieważ joga może usprawnić pracę gruczołów dokrewnych, czyli np. jajników. W związku z tym joga polecana jest dla kobiet w ciąży, a także borykających się z menopauzą, ponieważ to właśnie wtedy hormony mogą mocno dawać się we znaki.
Joga dla umysłu
Osoby praktykujące jogę lepiej radzą sobie ze stresem i sytuacjami, w których towarzyszą nam skrajne emocje. Jest to zasługa statycznych i miarowych pozycji, które wymagają od ćwiczącego pracy z własnym oddechem. Pomaga to w łagodzeniu niepokoju, stresu, a także sprzyja pozytywnemu myśleniu. Istnieją także badania, które potwierdzają, iż regularna praktyka jogi może zmniejszać poziom kortyzolu, który jest głównym hormonem stresu. Ważnym elementem jogi jest także relaksacja, która usuwa napięcie, a także pomaga w nauce dystansu do otaczającego świata.
Tak wiele zalet jakie niesie ze sobą joga z pewnością powinny zachęcić osoby, które jeszcze nie zaczęły swojej przygody z tą aktywnością do jej wypróbowania. Jej dodatkowym atutem jest to, że może ją wykonywać każdy, niezależnie od wieku, ponieważ jest jedną z najbezpieczniejszych aktywności fizycznych. Warto więc zastanowić się czy poświecenie paru wolnych chwil dla jogi nie byłoby dla naszego ciała i umysłu prawdziwą chwilą relaksu i ukojenia.