Migrena to bardzo specyficzny i uciążliwy ból głowy, na który cierpi kilkanaście procent Polaków. Zdecydowanie częściej chorują kobiety a sama migrena może pojawić się w każdym wieku. Jest to choroba neurologiczna bardzo trudna do leczenia i znaczenie upośledzająca codzienne funkcjonowanie. Może mieć ona bardzo dużo przyczyn dlatego tym trudniej jest znaleźć skuteczne leczenie. Nie należy jednak popadać w zniechęcenie bo wielu osobom udało się migrenę pokonać.
Czym charakteryzują się migreny?
Migreny są to jednostronne bóle głowy o silnym natężeniu oraz pulsującym i tętniącym charakterze. Ból może rozpoczynać się z tyłu głowy albo w okolicach skroniowych. U osób, które mają migreny z aurą wystąpienie bólu poprzedzają zaburzenia wzroku takie jak błyski czy zamglone widzenie. Na kilka godzin przed pojawieniem się bólu wiele osób odczuwa zmęczenie, mrowienie czy ziewanie. Osoby cierpiące na migrenę mają także mdłości i wymioty oraz wyjątkową wrażliwość na światło i dźwięki. Sam ból jest ciężki i uciążliwy. Może trwać nawet trzy doby. Tylko niewielkiej części pacjentów pomagają zwykle leki przeciwbólowe i trzeba przyjmować ich naprawdę dużo. Większość osób musi przyjmować specjalne leki dla cierpiących na migreny czyli tryptany. Są to leki silne i drogie, wydawane tylko na receptę. Tryptany podobnie jak tradycyjne leki przeciwbólowe nie powinny być stosowane zbyt często bo można obciążyć żołądek i spowodować występowanie jeszcze gorszych bóli z odbicia.
Jak sobie pomóc przy użyciu naturalnych metod?
Jest co najmniej kilka dobrych sposobów, które mogą przynieść ulgę przy migrenie albo odroczyć jej pojawienie się. Warto zacząć od profilaktyki. W jej ramach należy starać się wysypiać, wietrzyć mieszkanie i unikać stresu. Oprócz tego warto prowadzić zapisy czynników wyzwalających migreny. Dzięki temu sporej części z nich można później unikać. Chodzi tutaj o potrawy, które wywołują migreny ale także takie czynniki jak wiatr, jasne światło, podróż, długa praca przed komputerem. Uśmierzyć ból można próbować dzięki ziemnym i ciepłym okładom oraz okładom wody z octem. Niektórym osobom pomaga ciepła kąpiel stóp. Dobrze jest też mieć w zanadrzu imbir, który działa antywymiotnie. Okazuje się też, że częstość występowania migren można zmniejszyć przyjmując odpowiednie witaminy i suplementy. Chodzi tutaj o takie witaminy jak B2, B3, D. Warto przyjmować magnez, potas i koenzym Q10. Nie brakuje także osób, które próbują wyeliminować migreny dzięki różnym systemom oczyszczania organizmu. Jeden z prostszych to picie codziennie na czczo mieszkanki z 1 łyżki oliwy z oliwek, soku z cytryny i 1 łyżki miodu. Lekarze coraz częściej wiążą także występowanie migren z obecnością pasożytów w organizmie dlatego warto zrobić sobie badania w tym kierunku.