Komary budzą się do życia na wiosnę wraz z resztą uśpionej przyrody. Jeśli kwiecień jest odpowiednio ciepły i wilgotny, już o zmroku, możemy usłyszeć pierwsze niepokojące sygnały świadczące o ich obecności. Wraz z ociepleniem, słychać ich coraz więcej i tak aż do jesieni. Na szczęście sposobów na pozbycie się nieproszonych gości bez użycia środków chemicznych i wydawania fortuny, jest całkiem sporo.
Rośliny
Jeśli zamierzamy odświeżyć swój ogród lub balkon w nowym sezonie, dobrym pomysłem będzie kupno roślin, które jednocześnie odstraszają komary. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu.
Spośród roślin, posiadających tę niezwykłą moc, najpopularniejszymi wydają się być lawenda, pelargonia, geranium oraz plektrantus koleusowaty – zwany komarzycą. Komarzyca wydziela specyficzny kamforowy zapach, którego komary wyjątkowo nie znoszą. Wszystkie rośliny, o których mowa, możemy posadzić do gruntu lub w donicach.
W zależności od powierzchni balkonu lub tarasu należy dobrać ich odpowiednią ilość. Nie łudźmy się, że dzięki jednej doniczce skutecznie pozbędziemy się skrzydlatych intruzów. Kilka lub kilkanaście roślin może za to okazać się wyjątkowo skuteczne.
Olejki
Kolejnym naturalnym sposobem na pozbycie się nieproszonych gości jest kupno olejków eterycznych. To stosunkowo tania i skuteczna metoda, pozwalająca jednocześnie na chwilę relaksu z ulubionym zapachem, zamiast duszenia się dymem ze spirali przeciw owadom. Praktycznie każdy z zapachów, na który się zdecydujemy spełni swoją rolę – do najpopularniejszych należą goździkowy, cynamonowy lub pomarańczowy. Warto zaopatrzyć się w kilka naczyń służących do podgrzewania olejków, które umieścimy na balkonie lub tarasie. Rozcieńczonymi odpowiednio olejkami można również posmarować punktowo odkryte miejsca na ciele.
Czosnek i cebula
Te cudowne warzywa wykorzystać można nie tylko podczas przeziębienia. Jeśli nie przeszkadza nam ich intensywny zapach, możemy śmiało wykorzystać je w walce z komarami. Wystarczy, że umieścimy na talerzyku pokrojoną cebulę
oraz obrane i przepołowione ząbki czosnku. Talerzyk ustawmy na stole, przy którym siedzimy lub w jego pobliżu. Komary szybko wybiorą inne miejsce na swoje krwawe łowy.