Ludzka pompa, która przewyższa wytrzymałością i funkcjami każdy silnik zbudowany przez człowieka. Serce, bo o nim mowa, to narząd, którego bicie kojarzy się z życiem. Rzeczywiście spełnia ono wiele funkcji. Dlatego też warto o nie dbać każdego dnia. Stosowanie kilku zasad dla zdrowego serca z pewnością odwdzięczy się zdrowiu w przyszłości.
O sercu słów kilka
Serce to narząd zlokalizowany w śródpiersiu klatki piersiowej. Waży ono około 300 g i zbudowane jest z dwóch przedsionków oraz dwóch komór. Mięsień sercowy posiada swój własny układ bodźcowo-przewodzącg. To właśnie dzięki niemu, narząd ten po wyjęciu z klatki piersiowej żywego człowieka, nadal podejmuje pracę i wykonuje rytmiczne skurcze. Skurcze te umożliwiają rozprowadzanie krwi po całym organizmie. Krew z kolei zawiera życiodajny tlen, związki odżywcze (glukoza) oraz związki regulujące pracę organizmu (hormony). W ciągu każdej minuty serce kurczy się około 72 razy.
Jak zadbać o serce?
Choroby układu krążenia odpowiedzialne są za 30 proc. zgonów na świecie. Liczby te stanowią argument za tym, że o serce i cały układ krążenia warto dbać każdego dnia.
Kluczowym elementem w walce o zdrowe serce jest aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu stanowi profilaktykę przeciwko miażdżycy. Jest to choroba, która polega na odkładaniu się i wapnieniu blaszek wewnątrz naczyń tętniczych. Jeżeli blaszka taka znajduje się w tętnicy wieńcowej prawej lub lewej (lub ich odgałęzieniu) może dojść do zwężenia światła naczynia, ograniczeniu przepływu krwi do fragmentu serca, a w konsekwencji zawału mięśnia sercowego. Zawał taki może skończyć się śmiercią lub znacząco osłabić kondycję zdrowotną. Aktywność fizyczna zmniejsza także otłuszczenie narządów wewnętrznych.
Drugim kluczowym elementem w walce o zdrowie i długie życie jest odpowiednia dieta. Do swojej diety warto wprowadzić odpowiednie ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Znaleźć je można w rybach morskich takich jak makrela, śledź czy łosoś. Zalecenia mówią o spożywaniu tych ryb nawet 2-3 razy w tygodniu. Szukać ich należy również w oliwie z oliwek. Kwasy omega-3 regulują stężenie cholesterolu we krwi. Zmniejszona zostaje ilość cholesterolu LDL (o małej gęstości), który wpływa niekorzystnie na organizm. Zwiększa się zaś stężenie “dobrego” cholesterolu HDL (o dużej gęstości). Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl
Do prawidłowego funkcjonowania serca konieczna jest także odpowiednią ilość potasu. Jest to makroelement zawarty m.in w pomidorach, bananach czy ziemniakach. Pierwiastek ten odpowiada za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi.
Kwas foliowy, witamina C i E również wpływają korzystnie na pracę mięśnia sercowego. Należy również pamiętać o nie nadużywaniu spożywania soli kuchennej.
Aby zadbać o zdrowie nie jest koniecznym wprowadzenie skrajnych i radykalnych zmian. Drobne zmiany w diecie, ograniczenie słodyczy, spożywanie większych ilości ryb i warzyw mogą mieć zbawienny wpływ na naszą kondycję. Dodatkowo w celu zachowania zdrowia należy być aktywnym fizycznie. Codzienny spacer po parku z psem lub zmiana samochodu na rower może jednak wystarczyć, by nasza kondycja wróciła do odpowiedniego stanu.