Eukaliptus, dzika róża i jałowiec

Eukaliptus, dzika róża i jałowiec

Eukaliptus- pochodzi z Australii, olejek jet stosowany w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. W połączeniu z olejkiem tymiankowym, miętowym jest stosowany do nacierania ciała oraz do inhalacji w razie kataru, kaszlu, ale też w celach relaksacyjnego masażu.

Eukaliptus ma orzeźwiający zapach i może być pomocny w aromatoterapii.

Jałowiec kojarzony jest z wódką jałowcową- ginem. Rośnie w Polsce- to czarne owoce krzewu jałowca. Owoce można wykorzystać do produkcji nalewki spirytusowej wspomagającej działanie układu immunologicznego.

Jałowiec działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, odkażająco na układ moczowy i moczopędnie, co chroni nas przed zakażeniami dróg moczowych.

Czarne owoce jałowca ą stosowane do marynat mięsnych, zwłaszcza dziczyzny. Dodawany jest do bigosu, dań z warzyw.

Bez czarny rośnie w Polsce na jesień, jego owoców jednak nie spożywa się na surowo, ale po obróbce cieplnej- gotowaniu, suszeniu. Jak wszystkie ciemne owoce, bez zawiera flawonoidy, kwertecynę i rutynę. Są to związki, które chronią nasz układ krwionośny, uszczelniają tętnice i żyły, zapobiegając żylakom. Czarny bez poprawia też krążenie krwi, skraca czas trwania infekcji i przeziębień, jest pomocny w leczeniu astmy, podnosi poziom limfocytów we krwi.

Czarny bez podobnie jak lipa działa napotnie, co pomaga usuwać toksyny z organizmu.

Dzika róża- owoce rosną pod koniec lata. Dzika róża jest najbogatszym źródłem wit. C, dlatego jest stosowana do produkcji kwasu askorbinowego. Płatki dzikiej róży stosowane są do produkcji kremów, mydeł, szamponów, odżywek do włosów, gdyż pięknie pachną.

Owoce dzikiej róży zawierają olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy pomocne w zapobieganiu miażdżycy, nowotworom. Dzięki bardzo dużej zawartości wit. C, owoce dzikiej róży wspomogą nas w czasie grypy, przeziębienia, ale tez aby podnieść odporność w okresie zimowym. Należy stosować odwary ze sproszkowanej, zmielonej róży, ale pomocne są też nalewki alkoholowe, np. przy przewlekłej boreliozie, czy innych zakażeniach bakteryjnych. Lepiej stosować takie naturalne środki, a nie antybiotyki.

Dzika róża ma niepowtarzalny smak, dlatego jak pączki na tłusty czwartek to tylko z konfiturą różaną.

Dodaj komentarz