Epidemia i pandemia kiedyś i dziś

Epidemia i pandemia kiedyś i dziś

Dziś świat stoi w obliczu pandemii, której się boimy, bo nie wiemy, jak może przebiegać. Boimy się tego, co może przynieść przyszłość, gdy pandemia nie zostanie zahamowana. Lecz czasem gubimy się w pojęciach podobnych do siebie, jakimi jest epidemia i pandemia.

Co to jest epidemia?
Epidemia jest zjawiskiem, w którym dochodzi do większej liczby zachorowań niż normalnie. Epidemia występuje na określonym terenie i w określonym czasie. Teren epidemia określa się jako ognisko zakaźne. Tak było w przeszłości w przypadku epidemii dżumy, epidemii cholery, epidemii żółtej gorączki, epidemii eboli, czy epidemii ospy, epidemii ptasiej grypy i jeszcze innych epidemii.
Co to jest pandemia?
Pandemia jest epidemią o wielkich rozmiarach i na dużym obszarze. Bardzo często bywa, że epidemia przekształca się w pandemię. Bo, gdy epidemia obejmuje swym zasięgiem wiele krajów świata, to wówczas nazywa się ją pandemią.
Co sprzyja pandemii?
Cechami sprzyjającymi pandemii jest wysoka zaraźliwość, długi okres zaraźliwości, brak odporności organizmu na chorobę i brak działań ze strony populacji zabezpieczających przed zarażaniem. Pandemia charakteryzuje się tym, że łatwo rozprzestrzenia się wśród ludzi i najczęściej drogą kropelkową.
Zatrważające dane dotyczące pandemii w przeszłości
Poprzez wieki epidemie i pandemie atakowały ludność świata i śmierć zbierała plony. W historii najbardziej śmiercionośna była hiszpanka, która pojawiła się w latach 1918- 1920 i zabiła od 50 do 100 milionów ludzi na świecie.

Współczesna pandemia
Obecnie także świat boryka się z pandemią koronawirusa CoV-19. I dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej zażegnać współczesną pandemię. I zadbać o higienę życia i rozśrodkowanie pomiędzy ludźmi.
W przypadku wielkich rozmiarów pandemii rządy poszczególnych państw mogą wprowadzić lockdown. Jest to wymóg polegający na zatrzymaniu ludzi w tych miejscach, w których się znajdują ze względu na ryzyko zarażenia się koronawirusem. Pozostanie w domu w tym przypadku jest najlepszą ochroną dla siebie, swojej rodziny i wszystkich innych osób. Lockdown wprowadza szereg blokad na danym obszarze kraju dla wspólnego dobra. I dlatego nie należy się przeciwstawiać, buntować lub lekceważyć zarządzeń władz.

Współczesna pandemia
Pandemia COVID-19 wywołana jest przez koronawirusa SARS-C0V-2. Pandemia ta rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku w środkowych Chinach i początkowo była tylko epidemią, bo zajmowała mały obszar na terenie państwa chińskiego. Lecz bardzo szybko się zaczęła się rozprzestrzeniać atakując całe Chiny, jak i ludność w wielu krajach na świecie. I dlatego w marcu 2020 roku ze względu na wielkie jej rozmiary została podniesiona przez Światową Organizację Zdrowia z epidemii do rangi pandemii.
Pandemia ta zakłóciła światową gospodarkę i doprowadziła do światowej recesji. Pandemia nadal trwa i kryzys nadal trwa i nikt nie potrafi przewidzieć, co będzie dalej. Napełnia to populację świata wielkim niepokojem, o swoje życie i o swoją przyszłość.

Dodaj komentarz