Dieta po porodzie i w trakcie połogu

Dieta po porodzie i w trakcie połogu

Prawidłowe odżywianie zarówno w czasie ciąży, jak również po urodzeniu dziecka są niezwykle ważne dla młodej mamy oraz malucha. Dieta po porodzie powinna być bogata w składniki mineralne oraz witaminy, które uzupełnią niedobory spowodowane ciężkim wysiłkiem, jakim jest poród. Spożywane posiłki muszą dostarczać także mnóstwa energii. Nieprzespane noce i ciągła opieka nad dzieckiem wymagają ogromnych pokładów sił.

Połóg

Pierwszych 6 tygodni po porodzie (tzw. połóg) to czas, w którym organizm kobiety próbuje dojść do siebie po wysiłku związanym z porodem. To również czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, również hormonalnych. Kobieta w tym czasie ma prawo czuć się zmęczona, obolała i przygnębiona, dlatego szczególnie ważne jest prawidłowe odżywianie. Dzięki zdrowej diecie dostarczysz organizmowi wszelkich niezbędnych składników i energii, której w tym czasie szczególnie potrzebujesz. Dodatkowo należy pamiętać, że w czasie połogu nie powinno się odchudzać. Dużo ważniejsze w tym czasie jest zadbanie o komfort psychiczny. Na nienaganną sylwetkę jeszcze przyjdzie czas.

Dieta po porodzie

Zasady diety po porodzie rządzą się tymi samymi prawami, co ogólne zasady dotyczące odżywiania. Dieta kobiety po urodzeniu dziecka powinna być bogata w składniki odżywcze, które dostarczą organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Dieta po porodzie cechuje się jednak zwiększonym zapotrzebowaniem kalorycznym oraz ogólnym zapotrzebowaniem na niektóre składniki. Jeśli karmisz piersią powinnaś spożywać około 500 kcal/dobę więcej.

Aby wrócić do pełni sił powinnaś spożywać duże ilości białka, które jest najważniejszym budulcem ciała. Białko przyczynia się również do regeneracji organizmu. Doskonałym źródłem białka są jaja, jogurty naturalne, kefiry, drób czy wołowina. Pamiętaj, by  wybierane przez ciebie produkty były zdrowe, naturalne i świeże. Unikaj przetworzonej żywności, co do której składu nie jesteś pewna. Spożywaj duże ilości produktów zbożowych oraz sezonowe owoce i warzywa. Jedz posiłki regularnie, w miarę możliwości o stałych porach, dzięki czemu zapobiegniesz odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dieta po porodzie powinna być przede wszystkim zdrowa i racjonalna.

Dodaj komentarz