Czym są komórki macierzyste?

Czym są komórki macierzyste?

Są podstawowymi komórkami każdego organizmu, można je nazwać podstawą życia. Ich najważniejsze właściwości to regenerowanie się i możliwość przekształcania w inne typy komórek. Od innych komórek organizmu różni je to, że mogą dzielić się nieskończoną ilość razy, mają także zdolność ciągłego odnawiania się. Komórki macierzyste wpływają także regenerująco na inne komórki i tkanki.

Jak to działa w kosmetykach

Komórki macierzyste wykorzystywane w kosmetyce mają pochodzenie roślinne. Najważniejszym celem kremów zawierających ten składnik jest działanie anti-aging. Stymulują kolagen (białko odpowiedzialne za jędrność naszej skóry), a także komórki macierzyste skóry do regeneracji. Roślinne komórki macierzyste występują w korzeniach, liściach i łodygach.

Uwaga! Warto pamiętać, że kremy nie zawierają żywych komórek macierzystych, tylko ich ekstrakty.

Komórki drzewa arganowego

Pozyskuje się je ze specjalnie wyselekcjonowanych roślin, które mają wyjątkowe właściwości. W kosmetykach wykorzystywane są m.in. komórki jabłoni, róży alpejskiej, a także drzewa arganowego. Te ostatnie to nowość ostatnich lat. Wpływają na komórki skóry właściwej, odmładzają skórę, poprawiają jej gęstość i zmniejszają zmarszczki. Doskonale napinają i tonizują. Zwiększają jędrność i elastyczność naskórka. Komórki macierzyste o nazwie PhytoCellTec Argan znajdziesz w nawilżająco-ujędrniającym kremie na dzień i na noc SPF 8 wiek 40+ marki Skin UP.

Dlaczego argan?
Drzewo arganowe jest źródłem niezwykle cennych roślinnych komórek macierzystych. Jest jednym z najstarszych drzew, które potrafi przerwać w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak susza i bardzo wysoka temperatura powietrza. Warto dodać, że pozyskiwanie komórek macierzystych odbywa się bez szkody dla rośliny.

W gabinecie

Dorosłe komórki macierzyste mogą być pobierane z naszego organizmu (z krwi) i przetwarzane w specjalnym urządzeniu, a następnie wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej do zabiegu mezoterapii. Taka terapia ma na celu odmłodzenie skóry i zniwelowanie blizn. Dorosłe komórki macierzyste są wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny: leczeniu uszkodzeń rdzenia kręgowego, w chorobach neurologicznych, terapii oparzeń i schorzeniach ortopedycznych.

Komórki macierzyste skóry

Umożliwiają one regenerację i odnowę naskórka. Znajdują się także w głębszych warstwach skóry właściwej. Niestety, z wiekiem obniża się możliwość regeneracji komórek macierzystych skóry, w efekcie czego cera starzeje się, traci jędrność, napięcie i pojawiają się zmarszczki. Tutaj z pomocą mogą przyjść kosmetyki z roślinnymi komórkami macierzystymi.

Dodaj komentarz