Czym dokładnie zajmuje sie protetyka?

Czym dokładnie zajmuje sie protetyka?

Słowo protetyka większości ludzi kojarzy się jedynie ze sztuczną szczęką, którą w bajkach i komiksach starsza osoba wyjmuję na noc i wkłada do szklanki z wodą. Protetyka to dział stomatologii zajmujący się leczeniem i odbudowywaniem ubytków w uzębieniu. Z usług protetyka korzystają nie tylko osoby starsze, ale także coraz więcej ludzi młodych. Protetyka bardzo szybko się rozwija.

Obecnie praktycznie każdy dorosły w średnim wieku nie posiada pełnego uzębienia. Za tę sytuację odpowiedzialni są zarówno pacjenci jak i dentyści. Dzisiaj dentyści dużo rzadziej decydują się na wyrywanie zębów. Rośnie bowiem świadomość, że pełne uzębienie nie ważne jest tylko ze względów estetycznych ale także zdrowotnych. Brak zębów może spowodować nieodwracalne zmiany w kościach dziąseł. Takie zmiany mogą nieść za sobą przesuwanie się zębów, problemy z gryzieniem i żuciem pokarmów oraz zmianę rysów twarzy. 

Protetyk zajmuje się budowaniem i zakładaniem protez zębowych, które mogą być całkowite lub częściowe, zakładaniem mostów i koron oraz nakładaniem licówek. Protetykę możemy podzielić na stałą oraz ruchomą. Uzupełnienie protetyczne stałe to protezy oraz licówki. Najbardziej popularne wśród stałych uzupełnień protetycznych są mosty i korony. Protezy stałe, to też protezy mocowane na implantach. Takie rozwiązania są o wiele bardziej wygodniejsze niż protezy ruchome.

Protetyka zajmuje się też zakładaniem licówek. Licówki to rodzaj nakładek, którymi pokrywa się zęby tym pacjentom, którzy nie są zadowoleni z kształtu albo koloru swoich zębów. Licówki są bardzo trwałe, bo w niezmienionym stanie wytrzymują nawet 10 lat. Licówki to znakomite rozwiązanie dla osób, których natura nie obdarzyła naturalnie pięknym uśmiechem.

Do protetyki ruchomej zaliczają się protezy zębowe, które pacjent może samodzielnie zakładać i ściągać. Takie protezy mogą być częściowe oraz stałe. Na uśmiech i zęby zwracają uwagę praktycznie wszyscy, dlatego jeśli ktoś ma problem z niepełnym uzębieniem powinien udać się na wizytę do protetyka. Chociaż leczenie protetyczne nie jest tanie, warto zainwestować przynajmniej w podstawowe uzupełnienie braków.

Dodaj komentarz