Czy istnieje uniwersalna, zbilansowana dieta?

Czy istnieje uniwersalna, zbilansowana dieta?

W ciągu ostatnich kilku lat polski rynek dietetyczny niezwykle się rozwinął. Pojawiło się wielu nowych specjalistów, którzy otworzyli prywatne gabinety, aby móc pomagać swoim pacjentom zachować zdrowie. Do sklepów spożywczych wciąż wprowadzane są nowe artykuły dla wegan, wegetarian czy osób uprawiających intensywne sporty. Dzisiaj wiemy już bowiem, że zbilansowana dieta to o wiele więcej, niż odchudzanie. Sprawdź, jakie są jej kluczowe zasady i jakich błędów nie należy popełniać.

Czym właściwie jest dieta?

Jeszcze do niedawna większość osób słowo “dieta” kojarzyło tylko ze spadkiem masy ciała. Rzeczywiście, często jest to jeden z widocznych efektów zmian, których dokonujemy w życiu codziennym. Dziś o wiele częściej mówi się jednak, że zbilansowana dieta to po prostu styl życia. Niezależnie od tego, czy określasz siebie mianem sportowca, wegetarianina, czy nie tolerujesz laktozy lub glutenu, próbujesz dostosować swój sposób odżywiania i treningów do potrzeb swojego organizmu. Chcesz w ten sposób zachować zdrowie i zrealizować własne cele. Jeśli czujesz się dobrze, prawdopodobnie udaje ci się zachować właśnie zbilansowaną dietę.

Zbilansowana dieta – co to znaczy?

Zbilansowana dieta to taka, która będzie ci służyć. Kiedyś zalecenia odnosiły się przede wszystkim do konkretnej liczby posiłków w ciągu dnia i odstępów między nimi, a także do produktów zakazanych i możliwości suplementacji różnych składników. Dzisiaj wiemy jednak, że trudno o uniwersalne zasady. Musisz znaleźć żywność odpowiednią dla twojego organizmu. Oczywiście, możesz posiłkować się wiedzą dostępną w Internecie; dobrym źródłem dietetycznych porad jest portal bio-kraina.pl, przedstawiający walory żywności naturalnej. Jednak warto pamiętać także o regularnym wykonywaniu podstawowych badań. W ten sposób dowiemy się, czy naszemu organizmowi niczego nie brakuje. Zbilansowana dieta to taka, która dostarczy mu węglowodanów, tłuszczów, białka i witamin z możliwie najlepszych źródeł. Zwróć dużą uwagę na swoje samopoczucie – produkty uniwersalnie uznawane za tzw. “superfoods” mogą ci nie służyć. Powód? Problemy jelitowe, nietolerancje pokarmowe i wiele innych. Badania i obserwacje to podstawa, którą warto uzupełniać wiedzą, zaczerpniętą z rzetelnych artykułów internetowych i książek.

Niezależnie od tego, jaki cel przyświecał ci, kiedy zmieniałeś swój styl życia, zadbaj o to, aby na twoim talerzu pojawiły się składniki pochodzenia naturalnego. Potrzebują ich nie tylko osoby będące na diecie roślinnej czy wysokobiałkowej. Tzw. “bio” żywność przysłuży ci się nawet wtedy, gdy nie chcesz dokonywać radykalnych zmian; uzdrowi bowiem twój organizm. Odwiedź stronę bio-kraina.pl i dowiedz się więcej o właściwościach zielonej herbaty, komosy ryżowej, olejów naturalnych i wielu innych zdrowych produktów.

Dodaj komentarz