Czarny bez – właściwości dla zdrowia i zastosowanie

Czarny bez – właściwości dla zdrowia i zastosowanie

Szukasz naturalnego środka przeciwwirusowego? Bezpiecznego dla dzieci i dorosłych, przebadanego klinicznie? Rozejrzyj się dookoła, na pewno rośnie gdzieś w pobliżu ciebie, może nawet pod twoim oknem. To czarny bez (Sambucus nigra) – krzew, którego kwiaty i owoce opisywane były w najstarszych podręcznikach zielarskich.

Nie bez powodu  czarny bez to jedna z najbardziej znanych roślin przeciwwirusowych – przynosi realną poprawę w przypadku przeziębienia, grypy i infekcji grypopodobnych.. Skuteczna w przypadków problemów z zatokami i zaflegmieniem górnych dróg oddechowych oraz wszelkich stanów zapalnych. Reguluje metabolizm glukozy i działa lekko moczopędnie.

Surowcem zielarskim bzu czarnego są  kwiaty oraz owoce. Teraz, kiedy czas kwitnienia zbliża się do końca, jest bardzo dobry czas na zebranie kwiatostanów. Oczywiście kwiatostany zbieramy rozsądnie, pamiętając że jesienią sięgniemy po owoce.

Kwiat czarnego bzu i podróże (samolotowe)

Pewnie znacie ten scenariusz. Wymarzone wakacje stają się koszmarem, gdy po przyjeździe okazuje się że dzieci chorują po podróży samolotowej lub w klimatyzowanych środkach lokomocji. Na szczęście można temu zapobiec, podając dzieciom i sobie napar z kwiatów czarnego bzu.

Podaję Wam moją metodę – napar  podajemy 2 razy dziennie  w dzień przed, w dniu podróży i dwa dni po przyjeździe. Jest tylko jedno ale… napar ma działanie lekko moczopędne, co w czasie podróży może być nieco uciążliwe.

Drodzy Rodzice! Kwiat czarnego bzu jest surowcem bezpiecznym, pod warunkiem że stosuje się go w odpowiedniej dawce i nie dłużej niż 5 dni w przypadku dzieci, 7-10 w przypadku dorosłych.

Przepis na napar z kwiatów czarnego bzu

Oficjalna dawka wg FP VI kwiatu bzu czarnego wynosi 3 g (jednorazowa) i 10 g (dobowa). Oczywiście są to dane dla dorosłych. Ale jak ustalić  bezpieczną dawkę dla dzieci? Najlepiej według  kilka metod, które zilustrowane są w poniższych ilustracjach.

Jak ustalić dawkę dla dziecka – przykład

Ja najczęściej korzystam ze wzoru Younga, akurat mój młodszy syn jest w tym przedziale wiekowym.

Przykładowe obliczenie dobowej ilości kwiatu czarnego bzu dla dziecka 6-letniego.

10 x 6: 6+12 = 60:18= 3,33 g

Zatem 6-letnie dziecko może bezpiecznie przyjąć  dobową dawkę kwiatu czarnego bzu w ilości 3,33 g. Czyli mniej niż łyżeczka od herbaty.

Czarny bez na odporność dla dzieci i dorosłych

Kilka badań klinicznych wykazało, że czarny bez ma działanie immunostymulujące. Podawany od pierwszych chwil wystąpienia objawów zmniejsza czas trwania choroby, w tym grypy typu A i B. Inne badanie opublikowane w Journal of International Medical Research wykazało, że gdy ekstrakt z czarnego bzu jest stosowany w ciągu pierwszych 48 godzin od wystąpienia objawów grypy, skraca on czas trwania objawów grypy średnio o cztery dni.

Jak wykorzystać kwiaty czarnego bzu?

Napar z kwiatów czarnego bzu ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny śluzowej w drogach oddechowych. Obniża gorączkę, działa napotnie. Zatem jest idealny na wszystkie przeziębienia i choroby na tle wirusowym.

Ze względu na skład  napar uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, rozszerzają naczynia wieńcowe, poprawiając krążenie krwi w obrębie serca. Jest to surowiec lekko moczopędny, dlatego ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. owcem flawonoidowym.

Kwiaty zbieramy w słoneczny dzień, najlepiej między 12 a 15. Wykładamy na biały podkład – ja kładę ręczniki papierowe lub obrus, prześcieradło, dzięki czemu wszyscy lokatorzy kwiatów bezpiecznie opuszczą lokum. Suszę w naturalnie zacienionym miejscu, delikatnie potrząsając kwiatostany. W ten sposób większość kwiatów sama opadnie i będę miała mniej skubania.  Kwiaty czarnego bzu, dobrze wysuszone, intensywnie pachną i mają kremową barwę. Przechowujemy je w zamkniętej szafce, ciemnym szkle, papierowej torbie lub płóciennym/lnianym woreczku.

Podajemy w formie naparu. Odmierzamy potrzebną ilość surowca – patrz poniżej, zalewamy 200 ml wrzątku i parzymy pod przykryciem 10 minut. Studzimy do temperatury pokojowej i pijemy. Płatki kwiatów można wykorzystać jako kompresy na zmęczone oczy.

Na co musisz szczególnie uważać, stosując napar z kwiatów czarnego bzu?

Liście i łodygi są trujące – zawierają sambunigrinę (cyjanogenny glukozyd), związek, który może być toksyczny., Owoce mogą mieć bardzo niską toksyczność, jeśli spożywamy je na surowo. Spokojnie –  jest niszczona w czasie gotowania. Dlatego z tego powodu z owoców bzu czarnego robi się przetwory poddane działaniu wysokich temperatur.

Jeśli zbierasz kwiaty bzu czarnego bardzo starannie oddziel je od zielonych łodyżek. Surowcem zielarskim są te małe, drobne białe kwiatki.

Osoby z niskim ciśnieniem krwi i chorzy na cukrzycę, powinni skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną stosować napary z kwiatów bzu czarnego. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży i matki karmiące, nie ma wystarczających badań odnośnie stosowania. Jeśli chodzi o dzieci, napar można stosować u dzieci powyżej 3 roku życia.

Dodaj komentarz