Co zrobić gdy złamie nam się ząb?

Co zrobić gdy złamie nam się ząb?

Złamał Ci się ząb i nie wiesz jak się z tym uporać? Oto sposoby na to jak można uratować złamany ząb, które pozwolą ci już teraz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Jeżeli zdarzył ci się wypadek podczas którego doszło do złamania zęba niezwłocznie powinieneś udać się do stomatologa. To, czy zęba będzie dało się uratować zależy głównie od tego, jak bardzo został on uszkodzony. Przede wszystkim należy zachować spokój, ponieważ mimo powszechnie krążących opinii, złamany ząb można odbudować. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na złamany ząb. Dowiesz się, co cię czeka w danym przypadku.

Złamany ząb – uszkodzony fragment

Jeżeli ułamie nam się fragment zęba, jak najszybciej powinniśmy się udać do dentysty. Dotyczy to każdego przypadku. Złamaną część należy przechować w soli fizjologicznej lub we własnej ślinie, po to, aby ząb nie utracił swoich pierwotnych wartości. W wielu przypadkach uszkodzony fragment będzie się dało połączyć z resztą, dzięki czemu uratujemy zęba i nie będziemy musieli zakładać implantu.

Znaczące pęknięcie lub złamanie

W przypadku, gdy złamanie lub pęknięcie zęba będzie bardzo znaczące, stomatolog wypełni brakująca część poprzez sztuczne tworzywo, bądź też założy  na naszego zęba porcelanową koronę. Wypełni ona nasze zęby. Dzięki temu będziemy dalej mogli cieszyć się pięknym uśmiechem. Zabieg ten zapewni nam komfort. Nie musimy się także niczego obawiać – jest to skuteczna i sprawdzona metoda, która gwarantuje nam, że różnica pomiędzy implantem, a resztą zębów nie będzie widoczna.

Całkowite złamanie zęba

Zdarzyć się może także, że dojdzie do całkowitego złamania zęba. Wówczas stomatolog, aby zapobiec przesunięciu się naszej szczęki wciągnie korzeń uszkodzonego zęba i nałoży na niego implant. Zabieg ten nie spowoduje trwałych uszkodzeń, a dzięki niemu stan naszego uzębienia pozostanie nienaruszony. Jest to najbardziej inwazyjny zabieg, jednak tak jak w przypadku poprzedniego jest to działająca metoda. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy warto poddać się temu postępowaniu, bez wahania powinieneś się zgodzić. W innym przypadku grozić ci może wyrwanie w całości zęba i wprawienie nowego, w pełni sztucznego, który jest mniej odporny oraz bardziej narażony na kolejne uszkodzenia.

Warto pamiętać, że w momencie, w którym nasz ząb ulegnie uszkodzeniu jak najszybciej należy udać się do stomatologa. Szybkie działanie i fachowa pomoc z pewnością pomoże nam uniknąć kolejnych, niepotrzebnych nieprzyjemności. Uśmiech jest w końcu wizytówką każdego z nas i dzięki niemu wiele możemy zdziałać, dlatego też warto jest o niego dbać.

Dodaj komentarz