Chrapanie – problem czy zwykła dolegliwość?

Chrapanie – problem czy zwykła dolegliwość?

O ile chrapanie (w określonych parametrach) jest zjawiskiem fizjologicznym, bardzo często spotykanym i niewymagającym leczenia o tyle już bezdech senny może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Mówiąc o bezdechu sennym, warto posłużyć się fachową nazwą czyli obturacyjny bezdech senny. W medycynie jest to dość nowe zjawisko – leczenie bezdechu sennego od dość niedawna stało się zauważalne, rozpoznawalne i podjęto jakiekolwiek kroki leczenia bezdechu sennego. Ludzie dotknięci bezdechem sennym rzadko zdają sobie sprawę z tego, co im dolega. Spośród osób które chrapią (około osiemdziesiąt procent mężczyzn) mniej więcej dziewięć procent choruje na bezdech sennny a zaledwie cztery procent ma tego świadomość. Spośród chrapiących kobiet na bezdech senny choruje około dziewięć procent, a jedynie dwa procent o tym wie. Leczeniem bezdechu sennego powinien zająć się lekarz. Istnieją prawdopodobnie tabletki na bezdech, powinny być jednak przyjmowane przez pacjenta pod kontrolą lekarską.

Warto wiedzieć, że tabletki na bezdech senny mogą nie rozwiązać problemu. Sposób na bezdech senny to między innymi wyeliminowanie jego przyczyn. O ile nie ma możliwości wpłynięcia na patologiczne zmiany w budowie układu oddechowego, o tyle już ze skrzywioną przegrodą nosową możemy próbować coś zrobić. Podobnie zresztą sytuacja wygląda w przypadku osób otyłych lub z nadwagą (wyniki badań pokazują, że bezdech senny częściej dotyka osoby o nadmiernej wadze). Trzeba wiedzieć, że bezdech senny może powodować szereg problemów nie tylko dla osoby towarzyszącej – brak komfortu. Spanie w zmiennych fazach spania i wybudzania (po okresie bezdechu) nie pozwala organizmowi się zregenerować, dodatkowo, mózg podczas snu nie jest prawidłowo dotleniany. Objawia się to dnia następnego uczuciem zmęczenia, rozdrażnienia czy problemów z koncentracją. Ponadto, u osoby towarzyszącej (najczęściej żony), poziom stresu wynikający z ciągłego czuwania nad śpiącym
(i popadającym w okresy bezdechu sennego) mężem jest bardzo wysoki.
Dla komfortu obojga warto podjąć kroki do leczenia bezdechu sennego.

Dodaj komentarz