Kiedy nasza waga zaczyna być dla nas coraz bardziej uciążliwa, wówczas szukamy wszelkich sposobów, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak podjęcie decyzji o stosowaniu diety czy zmianie nawyków żywieniowych nie wystarczy. Należy wykazać się silną wolą, ułożyć plan działania, a przede wszystkim posiadać wiedzę, aby wypracować deficyt kaloryczny, który do zrzucenia kilogramów się przyczyni. Niestety, zdarza się tak, że mimo wiedzy, zaczynamy popełniać podstawowe błędy, które nie tylko utrudniają schudnięcie, ale czasami powodują, że skutek jest odwrotny do zamierzonego.
:
Podjadanie – czasami nawet nie kontrolujemy, że przy przygotowywaniu posiłków, podczas oglądania serialu czy czytania książki zaczynamy podjadać. Pamiętać należy, że każda rzecz podjadana ma swoje kalorie. Pomijając je, może okazać się, że w momencie podjadania pochłonęliśmy kalorie odpowiadającego dużemu posiłkowi. Dlatego nie należy podjadać.
Brak regularnych posiłków – Bardzo często sięgamy po posiłek, kiedy jesteśmy już głodni, a to z kolei sprawia, że zaczynamy zjadać więcej niż powinniśmy. Warto pamiętać, że powinniśmy spożywać posiłki regularnie i tak zbilansowane, żeby głodu nie odczuwać. Ty sam ustalasz czy to będzie trzy lub 5 posiłków dziennie, ale zadbaj również o przestrzeganiu czasu ich spożywania.
Mała ilość wypijanej wody – skupiając się na odchudzaniu, bardzo często zapominamy o tym co ważne, a mianowicie o piciu wody. Warto zadbać, aby nie odczuwać silnego pragnienia, dlatego tak ważne jest picie wody w ciągu dnia.
Jedzenie słodyczy – każdy ma gorszy dzień, a w związku z tym przychodzi ochota na coś słodkiego. Pamiętaj jednak, że możesz stworzyć swoje własne słodkości np. deser na bazie jogurtu naturalnego i owoców, ciasteczka owsiane czy koktajl. Dzięki temu zaspokoisz swoją potrzebę, ale unikniesz dostarczenia pustych kalorii, które mogą być niemałym zagrożeniem.
Jeden mi nie zaszkodzi – bardzo często tak mówimy, że jedno ciastko nie zaszkodzi, jeden fast food również itd. Jeśli takie podejście będzie pojawiało się coraz częściej, wówczas może okazać się, że tracimy nad tym kontrolę. Dlatego lepiej ustalić sobie jeden dzień w tygodniu, w którym ewentualnie zjesz coś “niezdrowego” nie dopuszczając do sytuacji, że będzie miało to miejsce każdego dnia.
Pamiętaj, że odchudzanie zaczyna się w głowie, a kontynuuje w kuchni. Nie przytyłeś w jeden dzień i również w jeden dzień nie schudniesz. Daj sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją, na zmianę nawyków żywieniowych i nie poddawaj się szybko. Ponieważ w taki sposób nie osiągniesz postawionego sobie celu.