Bezpieczeństwo w zawodzie pielęgniarki – na co jest narażony personel medyczny?

Bezpieczeństwo w zawodzie pielęgniarki – na co jest narażony personel medyczny?

Każda praca wiąże się z pewnego rodzaju zagrożeniami. Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy też wykonujesz pracę fizyczną – możesz być narażony na choroby zawodowe oraz inne niebezpieczeństwa. Na szczególną uwagę pod tym względem zasługuje praca w opiece zdrowia. Pielęgniarki codziennie są narażone na stres, a ich praca obarczona jest dużym ryzykiem. Jedną z groźniejszych rzeczy są zakłucia i zranienia. Na co jeszcze jest narażony personel medyczny i jak przeciwdziałać zagrożeniom?

Zagrożenia biologiczne w pracy pielęgniarki

Bezpośredni kontakt z pacjentem wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Może dojść do zakażenia, a kontakt z chorą osobą zwiększa ryzyko zachorowania kilkukrotnie. Pielęgniarki codziennie mają styczność z kilkoma, a nawet kilkudziesięcioma pacjentami w zależności od tego, w jakim miejscu wykonują swój zawód. Najbardziej niebezpieczne w pracy pielęgniarki jest ryzyko zachorowania m.in.: HCV, HBV, HIV, wirus grypy i zakażenie bakteriami, pasożytami i grzybami. Zakłucia i zranienia to odwieczny problem personelu medycznego, który jest groźny dla zdrowia i życia. Niestety oba te przypadki niosą za sobą wielkie ryzyko zachorowania.

Aby uniknąć tego typu zdarzeń, istnieją dokładne procedury, których musi przestrzegać personel medyczny. Środki ochrony osobistej takie jak m.in. rękawice jednorazowe i maseczki minimalizują ryzyko zarażenia. Używanie ich to jednak nie wszystko. Personel medyczny musi być skupiony podczas pracy, co wcale nie jest najprostszym zadaniem.

Stres

Praca w służbie zdrowia jest stresująca. Niestety stres negatywnie odbija się na skupieniu, co powoduje błędy prowadzące np. do zakłuć i skaleczeń. Pracownicy służby zdrowia codziennie są narażeni na ogromny stres. Praca z pacjentami jest trudna, nigdy nie wiadomo, na jaką osobę się trafi. Często to nawet najmniejszy błąd może być tragiczny w skutkach. Długotrwały stres może prowadzić do wypalenia zawodowego. Duża odpowiedzialność i inne czynniki psychologiczne to coś, o czym należy pamiętać, decydując się na pracę pielęgniarki.

Praca w wymuszonej pozycji

Personel medyczny jest narażony na długotrwałe wykonywanie czynności w jednej pozycji np. stojącej lub siedzącej. Oprócz tego pielęgniarki często muszą dźwigać pacjentów, co po pewnym czasie może powodować choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Z tego względu bardzo ważny jest odpoczynek podczas przerw i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które mogą zmniejszyć codzienne dolegliwości.

Dodaj komentarz