4. miesiąc życia dziecka – czego oczekiwać?

4. miesiąc życia dziecka – czego oczekiwać?

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, ale warto wiedzieć, jakich kamieni milowych rozwoju maluszka oczekiwać. Jest to ważne dla spokoju ducha – że wszystko jest w najlepszym porządku lub żeby w odpowiednim momencie wyłapać potencjalny problem i skonsultować go z lekarzem pediatrą.

Ile powinien spać 4 miesięczny niemowlak?

W wieku 4. miesięcy przeciętny niemowlak potrzebuje od 14 do 16 godzin snu, wliczając drzemki w ciągu dnia. Teoretycznie dziecko powinno spać dwa razy dłużej w nocy niż za dnia, ale każdy maluch ma indywidualne potrzeby i czas spania – w ten sposób również zaczynasz poznawać jego charakter. Zwykle budzi się co 3-4 godziny na karmienie, które w dalszym ciągu opiera się wyłącznie na mleku matki lub formule z butelki. W przypadku karmienia piersią warto pamiętać o suplementacji witaminy D.

Testowanie umiejętności

W okolicach 4. miesiąca staje się łatwiejsze rozpoznanie humorów dziecka. Maluszek jest skory do uśmiechów i zabawy oraz do okazywania niezadowolenia z innych powodów niż fizjologiczne potrzeby. Wydaje dużo nowych dźwięków, testując swoje możliwości i naśladując rodziców. Pomagamy mu w tym poprzez wspólne rozmowy i śpiewanie. Buzi używa też do poznawania świata, zwłaszcza smaku i tekstury różnych przedmiotów, które lubi ssać i badać językiem.

Rozwój poprzez zabawę

W 4. miesiącu dziecko rozwija swoje nowe umiejętności: chwytanie przedmiotów i turlanie się z brzuszka na plecy. Jego nóżki i rączki stają się silniejsze i z pomocą rodziców może popróbować opierania się na nich – jest to świetne ćwiczenie przed nauką raczkowania. Zdecydowanie poprawiła się też jego koordynacja wzrokowo-ruchowa i maluszek potrafi skupić wzrok w jednym miejscu, a także sięgnąć po pożądany przedmiot. Potrafi też okazać niezadowolenie, kiedy zabierzesz go z zasięgu jego rączek. Pozwalaj dziecku ćwiczyć nowe umiejętności: wkładając mu do rączki grzechotkę lub zostawiając zabawki w jego zasięgu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli w tym wieku maleństwo nadal nie skupia wzroku, zasięgnij porady lekarza pediatry -możliwe, że problem będzie wymagał dalszej diagnostyki.

W okolicach 4. miesiąca możesz zacząć zauważać pierwsze zwiastuny ząbkowania, ale do pojawienia się pierwszego ząbka jeszcze trochę czasu.

Na wizycie kontrolnej między 4. a 5. miesiącem, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i jest zdrowe, lekarz zakwalifikuje je na kolejne dawki szczepień. Zadbanie o to, żeby maleństwo otrzymało w odpowiednim momencie właściwe szczepienia pozwoli zabezpieczyć je przed groźnymi chorobami lub sprawi, że przejdzie je łagodniej.

Dodaj komentarz