Moje dziecko nie chce jeść warzyw!

Moje dziecko nie chce jeść warzyw!

Dziecko które nie lubi warzyw

Niejeden rodzic boryka się z problemem, kiedy dzieci mówią warzywom kategoryczne „NIE”. Na nic nasze błagania i prośby, przekonywanie, że warzywa są zdrowe i dobre dla organizmu. Mimo wszystko dążymy do tego, żeby jednak spróbowały marchewki, brokułów czy buraczka. Myślę, że dzieci można przekonać do jedzenia warzyw, a przynajmniej spróbować angażując je w zakupy i gotowanie.

Jak zachęcić dziecko do warzyw

Spróbujmy przy najbliższej wizycie w supermarkecie zachęcić dziecko, aby samo wybrało warzywa, które mu się podobają. Oczywiście może się okazać, że wcale nie będzie chciało żadnego z nich wybrać. Nie rezygnujmy jednak i zaproponujmy, żeby wybrało tylko jedno, a w domu pomoże nam je przygotować. Może wizja wspólnego gotowania zachęci je do podjęcia decyzji.

Jeżeli powiedzieliśmy A, powiedzmy też B. Udało się! Dziecko zadowolone wyniosło ze sklepu jakiś warzywny przysmak. W domu oczywiście dotrzymujemy słowa i razem postanawiamy, co dalej z owym warzywkiem zrobić. Pozwólmy dziecku, aby samo umyło i obrało kupione warzywo, jeżeli tego wymaga. Nie obawiajmy się – obieraczki są naprawdę bezpieczne! Jeżeli postanowiliśmy przyrządzić sałatkę niech dziecko również kroi składniki odpowiednim dla siebie nożem.

A może frytki z marchewki?

Zdrowe i chrupiące! W zależności od tego co wybrało dziecko możemy spotęgować chęć spróbowania nowego przysmaku przyrządzając do niego sos. Może to być sos czosnkowy – w ten sposób dodatkowo przemycimy jakże zdrowy czosnek. Jeżeli dziecko nie preferuje takiego smaku, możemy na początku postawić na zwykły, prosty sos pomidorowy. Na koniec, kiedy już przygotowaliście wspólnie jakieś danie pozwól dziecku, aby jadło palcami. Tak wiem – tak nie wypada. Ale czyż dla młodego człowieka to nie jest frajda? Owszem, tak! Pozwól mu wysmarować buzię i palce. Niech zatapia warzywne paluszki w sosie, może nawet poprosi o dokładkę? A jeżeli jest to sałatka i znajduje się w niej więcej warzyw, niż dziecko wybrało, to po prostu zaproponuj zabawę w szukanie swojego warzywka. Niech je znajdzie pod listkiem sałaty i między innymi składnikami a potem zajada. Możliwe ze skusi się również na pozostałe warzywa.

Moje dziecko nie chce jeść warzyw!

Może się okazać, że nasze dziecko jest wyjątkowo uparte i niechętne do jedzenia warzyw. Nic straconego. Możemy próbować kolejnym razem, na pewno nie polecam wciskania warzyw „na siłę”, bo to może je jeszcze bardziej zniechęcić do ich jedzenia. Może następnym razem spróbować zblendować wybrane przez dziecko warzywo i podać mu je w postaci dipu? Kto wie, czy taka forma nie przekona go bardziej?

Dodaj komentarz