Nauka samodzielnego picia malutkiego dziecka z butelki wcale nie jest taka prosta jak może się wydawać. Pierwsze dni mogą być wyczerpujące zarówno dla świeżo upieczonej matki, jak i również nierozumiejącego sytuacji maleństwa. Jak zatem ułatwić sobie to zadanie? Jakie butelki do picia dla dzieci będą najodpowiedniejsze? I kiedy najlepiej rozpocząć naukę samodzielnego picia? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. Zapraszamy!
Nauka samodzielnego picia z butelki – kiedy rozpocząć?
Czas rozpoczęcia nauki samodzielnego picia z butelki nie powinien być odwlekany zbyt długo. Z pewnością słyszałaś już o tym wielokrotnie od niejednej “cioci dobrej rady”. Niestety, opinie osób z naszego otoczenia mają to do siebie, że czasami potrafią namącić nam jeszcze bardziej w głowie, aniżeli pomóc. Jak zatem jest naprawdę?
Według logopedów i innych dziecięcych specjalistów najodpowiedniejszym momentem na naukę samodzielnego picia z butelki bez smoczka będzie okres stopniowego rozszerzania diety. Czyli wtedy, gdy maleństwo będzie miało już prawie 6 miesięcy. Im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym lepiej. Właśnie na tym etapie życia u maluszka zaczyna powoli kształtować się uzębienie. Picie ze smoczka, a więc konieczność ciągłego układania ust oraz języka do ssania, może wpłynąć na złe ukształtowanie zgryzu, który po części ma wpływ na prawidłowe wysławianie się, a więc i aparat mowy dziecka.
Godne uwagi butelki do picia dla dzieci
Wybór pierwszej butelki do picia dla dzieci sprawia chyba największy problem. Na rynku nie brakuje alternatyw dla smoczków, które dzieci tak bardzo uwielbiają. Najczęściej polecane są tzw. kubki niekapki, które uznawane są za ponadczasową klasykę. Kubeczek posiada ergonomiczne uchwyty, które pozwalają dziecku na trzymanie napoju dwoma rączkami. Komfort picia poprawia specjalny ustnik, który dodatkowo zabezpieczony jest uszczelką chroniącą napój przed rozlaniem.
Alternatywą dla kubka niekapka z ustnikiem jest popularny w ostatnim czasie kubek treningowy 360 stopni. Specjalna pokrywka umożliwia picie z kubka wzdłuż całej jego krawędzi. Kubeczek zaprojektowano tak, aby po jego ewentualnym przewróceniu, płynna zawartość nie rozlała się. Kubek treningowy 360 stopni wymusza na dziecku naturalną umiejętność picia płynów.
Warta polecenia jest także butelka Mepal ze słomką, która dedykowana jest nieco starszym dzieciom. Kubeczek posiada słomkę, która przyda się jeszcze na końcowym etapie nauki samodzielnego picia. Warto pomyśleć o wprowadzeniu go równocześnie z otwartym kubkiem.