Jak kupować ubranka dla noworodka?

Jak kupować ubranka dla noworodka?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka obejmuje zakup łóżeczka, gadżetów do karmienia i mycia dziecka, ubranek dziecięcych oraz akcesoriów, które mają znacząco ułatwić życie przyszłej mamy. Ci, którzy zostaną rodzicami po raz pierwszy, nie zawsze wiedzą co i dlaczego powinni kupić. Często kupują za dużo. Dotyczy to przede wszystkim ubranek w najmniejszym rozmiarze. Tymczasem ubranka dla noworodka warto kupować z głową. Poniżej krótki poradnik.

Jaki rozmiar ubranek wybrać?

Standardowo ubranka dla noworodków występują w rozmiarze 56 i takie właśnie elementy powinny znaleźć się w wyprawce do szpitala. Nie oznacza to jednak, że kupujemy wyłącznie ubranka w tym rozmiarze. Pamiętajmy, że dzieci rosną niezwykle szybko i niekiedy już po kilku tygodniach body i śpiochy w rozmiarze 56 są za krótkie. Poza tym niektóre dzieci rodzą się na tyle duże, że zaraz po urodzeniu mogą nosić ubranka w rozmiarze teoretycznie przeznaczonym dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy, a więc 62.

Podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka zwróćmy także uwagę na przebieg ciąży. Jeżeli badania USG wykazują, że dziecko jest duże, ponadto jego rodzice są osobami wysokiego wzrostu, istnieje spore prawdopodobieństwo, że noworodek „wskoczy” od razu w rozmiar 62. Jednocześnie, jeżeli badania wykazują, że dziecko jest raczej drobne, ponadto ma niskich rodziców, albo też od razu wiemy, ze ciąża zostanie rozwiązana przez terminem poprzez cesarskie cięcie, lepiej zaopatrzyć się w większą ilość ubranek w mniejszym rozmiarze.

Ubranka dla noworodka – tkaniny, zapięcia, zdobienia

Zdecydowaną większość ubranek dla noworodków i niemowląt wykonuje się z bawełny. Szeroką ofertę wysokiej jakości bawełnianej odzieży znajdziesz tutaj. Tkaniny pochodzenia naturalnego są bezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka i komfortowe w noszeniu. Poza tym bawełniane ubranka łatwo się pierze i prasuje, co w przypadku małych, wciąż ulewających dzieci, jest niezwykle istotne.

Istotne jest także to, w jaki sposób zakłada i zapina się ubranka dla noworodka. Zdecydowanie odpadają wszelkie guziki, suwaki, sprzączki i wiązania – są niewygodne, a niekiedy wręcz zagrażają bezpieczeństwu dziecka. Stosowanie takich zapięć dopuszczalne jest w niektórych elementach garderoby dziecięcej, ale zdecydowanie nie należy ich stosować w przypadku ubrań znajdujących się blisko ciała i noszonych przez wiele godzin w ciągu dnia. W przypadku ubranek dla noworodków najlepiej sprawdzają się napy.

Rodzaje ubranek dla noworodków

Występuje wiele typów odzieży dla niemowląt, niemniej garderoba noworodka z pewnością powinna składać się z takich elementów, jak: body z krótkim i długim rękawkiem, pajacyki, śpiochy, półśpiochy i kaftaniki. Oczywiście nie zapominamy o takich rzeczach jak skarpetki czy bawełniana czapeczka. Body i pajacyki początkowo sprawdzają się przez całą dobę, bowiem noworodek większość czasu i tak spędza w łóżeczku. Dopiero kilkumiesięczne dziecko, które staje się nieco bardziej aktywne i ciekawe świata, wymaga wprowadzenia innych elementów garderoby.

Dodaj komentarz