Jak dbać o skórę niemowlaka – podstawowe zasady

Jak dbać o skórę niemowlaka – podstawowe zasady

Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka już od pierwszych dni jego życia jest bardzo ważna. Jak pewnie wiesz skóra maluszka, jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia o wiele bardziej niż skóra dorosłego człowieka. Z tego powodu przyszli rodzice powinni wiedzieć jak w odpowiedni sposób podchodzić do pielęgnacji nowo narodzonego dziecka i jakich błędów powinni się wystrzegać. Zobacz, jak dbać o skórę niemowlaka tak, aby mu nie zaszkodzić.

Zasady pielęgnacji skory niemowlaka

Kosmetyki

Do pielęgnacji potrzebne są oczywiście odpowiednie kosmetyki. Należy wybierać te delikatne, nieperfumowane, bez alkoholu i przeznaczone dla niemowląt. Trzeba dopasować je do skóry i wieku dziecka. W sklepach z łatwością znajdziesz kosmetyki dedykowane maluchom takie jak szampony, mydła, balsamy i oliwki. Zawsze sprawdzaj ich skład i upewnij się, że posiadają emolienty, które mają chronić delikatną skórę dziecka. Dzięki nim skóra maluszka nie wysycha, a tym samym nie jest podatna na podrażnienia.

Kąpiel

Niemowlak nie musi być kąpany codziennie. Zaplanuj dni i dokładne godziny, w których będą odbywać się kąpiele i cały czas się ich trzymaj. Używaj tylko delikatnych mydeł i szamponów. Zadbaj też o to, aby temperatura wody nie przekroczyła 37 stopni. Kapanie dziecka może stać się przyjemnym rytuałem, który przybliż maluszka i rodziców i wzmocni ich więź.

Regularne nawilżanie

Nie panikuj, gdy na skórze dziecka zobaczysz suchą i łuszczącą się skórę. To całkowicie normalne w pierwszych dniach życia dziecka. Skóra w ten sposób przyzwyczaja się do nowych warunków poza brzuchem mamy. Aby złagodzić te objawy, pamiętaj o regularnym i dokładnym nawilżaniu skóry niemowlaka. Przez pierwszy miesiąc, używaj do tego oliwki, a później przestaw się na kremy i balsamy, które nie będą aż tak obciążać skóry maluszka. Jeśli zapomnisz o nawilżaniu skóry dziecka to możesz doprowadzić do bolesnych podrażnień, które ciężko się goją.

Rumianek

Jeśli dziecko ma skłonność do potówek, które tworzą się, gdy jest za ciepło i się poci, to drobne grudki możesz wyleczyć za pomocą rumianku. Małe krostki nie są groźne i zazwyczaj same znikają po kilku dniach. Jednak jeśli się pojawią, warto przez kilka dni kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku. Załagodzi to podrażnienia i przyśpieszy gojenie.

Leczenie trądziku niemowlęcego i ciemieniuchy

Niektóre dzieci mają skłonność do trądziku niemowlęcego. Należy się skonsultować wtedy z lekarzem i jeśli na to pozwoli, można stosować maść zawierającą cynk. Przyśpieszy to wysychanie zmian i ich gojenie. Innym problemem jest też ciemieniucha, czyli ciemne łuski, które pojawiają się na owłosionej skórze głowy. Nie należy ich zdrapywać tylko natłuścić oliwką, pozostawić na kilkanaście minut, wyczesać szczotka z miękkim włosiem i umyć główkę. Po kilku takich zabiegach dolegliwość powinna ustąpić.

Dodaj komentarz