Jak dbać o skórę dziecka latem

Jak dbać o skórę dziecka latem

Kąpiele słoneczne

W upalne dni delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga szczególnej troski. Promienie słońca i kąpiele w morzu mogą ją podrażniać. Mamy kilka sposobów, aby temu zapobiec.

Skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony

Przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia ochrona przed słońcem. Dziecko powinno znajdować się w cieniu lub półcieniu. Będąc na plaży zawsze rozstawiaj parasol, nad jeziorem wybieraj zacienione miejsca do rozłożenia koca. Jeżeli posiadasz ogród to warto pomyśleć o urządzeniu kącika dla malucha w miejscu, gdzie przez kilka najgorętszych godzin w ciągu dnia panuje cień. Zawsze smaruj dziecko kremem z filtrem, najlepiej SPF50+, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Powtarzaj aplikację co 2 godziny.

Jak zadbać o skórę od środka

W upalne dni nie można zapomnieć o piciu dużej ilości wody. Wysoka temperatura i zwiększona aktywność fizyczna sprawiają, że dziecko szybko traci wodę z organizmu i należy ją stale uzupełniać. Dzieci w wieku 1-3 lata powinny latem pić ok. 1,5 litra wody dziennie, natomiast starsze od 4 do 6 lat – ok. 2,5 litra. Skóra malucha jest cienka i delikatna i szybciej traci wilgoć. Słońce, wiatr i kąpiele w słonej wodzie jeszcze bardziej ją wysuszają. Może dojść do podrażnień i pieczenia, dlatego stosuj lekki krem nawilżający lub mleczko które szybko się wchłaniają. Pamiętaj, aby dziecko zawsze nosiło kapelusz albo czapeczkę na głowie, dobrze, gdyby zasłaniały również kark i uszy. Ubieraj malca w przewiewne, bawełniane tkaniny. Ciemny materiał o grubszym splocie daje lepszą ochronę niż jasny, mimo ogólnego przekonania, że jest na odwrót. Unikaj suwaków i ozdób, ponieważ mogą uwierać i nagrzewać się powodując dodatkowe podrażnienia.

Jak dbać o skórę dziecka latem

Jeżeli spędziliście czas na plaży pamiętaj, aby po powrocie do domu odświeżyć dziecko w wanience z letnią wodą. Lepka i mokra od potu skóra łatwiej ulega otarciom i podrażnieniom – nie zapominaj o tym. Maluchy, które jeszcze noszą pieluszki powinny mieć je zmieniane co 2 godziny. A gdy zrobi kupkę – oczywiście od razu, bez wyjątków. Zanim założysz czystą pieluszkę odczekaj kilka minut, by skóra mogła oddychać i przewietrzyć się. Stosuj kremy przeciw oparzeniom.

Na szczególną uwagę zasługuje też pielęgnacja główki dziecka, ponieważ poci się ona bardziej niż inne części ciała, a nakrycia głowy potęgują ten efekt, dlatego codziennie umyj ją dziecku delikatnym szamponem, aby nie doszło do powstania trudnej do usunięcia ciemieniuchy.

Stosując się do tych rad, będziesz mogła spokojnie spędzać letnie dni ze swoim dzieckiem, bez konieczności chowania się w domu przed temperaturą.

Dodaj komentarz