Zdrowe nawyki żywieniowe
Proces kształtowania i utrwalania nawyków żywieniowych rozpoczyna się już od najmłodszych lat. To w jaki sposób karmimy dziecko przekłada się na jego wybory w przyszłości. Ponadto od początku życia niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych, ponieważ młody organizm cały czas się zmienia i po prostu rośnie. Przedstawimy kilka prostych zasad, które pozytywnie wpływają na kształtowanie się nawyków żywieniowych i zapewniają dziecku zdrowie.
Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko matki. Wpływa ono na wzrost odporności oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju alergii u rozwijającego się dziecka. Karmienie piersią wpływa również na funkcje układu nerwowego, poprawny rozwój układu kostnego, a ponadto zmniejsza ryzyko chorób takich jak otyłość, nowotwory, czy choroby układu krążenia. Zaleca się wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy, ponieważ przynosi najlepsze efekty dla zdrowia dziecka. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe korzystne efekty przyniesie także częściowa podaż pokarmu naturalnego.
Rozszerzanie diety dziecka
Kolejna zasada dotyczy rozszerzania diety dziecka. Powinno się zaczynać od warzyw, a nie od owoców. Dzieci, którym podczas rozszerzania diety najpierw podano warzywa, a dopiero po jakimś czasie owoce wykazują większe upodobanie do warzyw, nawet w późniejszym okresie życia. Dzieję się tak ponieważ słodkawy smak owoców jest atrakcyjniejszy dla kubków smakowych. Dlatego podanie owoców w pierwszej kolejności może sprawić, że podane później warzywa nie zasmakują dziecku.
Dbaj o dietę dziecka od narodzin
Nie zapominaj o nabiale. O ile w okresie niemowlęcym raczej nie należy obawiać się niedoboru wapnia (znajduje się on w odpowiedniej ilości w mleku kobiecym oraz mleku modyfikowanym), to już w późniejszym wieku konieczne jest szczególne zwrócenie uwagi na odpowiednią podaż tego pierwiastka. Najlepszym jego źródłem są mleko i jego przetwory: maślanka, jogurt, kefir, sery i to z nich przede wszystkim powinien być czerpany.
Ograniczaj cukier. Nadmiar cukru w diecie dziecka wpływa negatywnie na jego komunikację i utrudnia koncentrację. Przyczynia się również do wystąpienia otyłości w przyszłości. Cukier spożywany jest w ogromnych ilościach, często nieświadomie, bo dodawany jest do gotowych produktów czy soków. Dlatego ważne jest by szczególnie małym dzieciom nie podawać kupowanych słodyczy, fast foodów, napojów, konserw itp.
Sposób żywienia w dzieciństwie wpływa na stan zdrowia w przyszłości, dlatego dbaj o dietę dziecka już od urodzenia!