Ucisk na pęcherz – czym jest powodowany i jak temu zaradzić?

Ucisk na pęcherz – czym jest powodowany i jak temu zaradzić?

Kiedy czujesz, że coś uciska na pęcherz mimo skorzystania z toalety może to oznaczać, że dotknęło Cię zapalenie pęcherza moczowego. Nie bagatelizuj też żadnego z podejrzanych objawów podczas oddawania moczu.

 

Dlaczego czujemy parcie na pęcherz?

Parcie odczuwamy kiedy mamy pełny pęcherz, pojawia się dyskomfort ponieważ ścianki pęcherza moczowego zbytnio się rozciągnęły.

Jeżeli jednak uczucie nie mija, nawet po naszej wizycie w toalecie, oznacza to, że układ moczowy nie działa jak należy. W towarzystwie parcia mogą pojawić się inne objawy jak nietrzymanie moczu, pieczenie cewki moczowej, bóle podbrzusza, a nawet wysoka temperatura ciała.

Są to symptomy pojawiającego się zapalenia lub innej zmiany chorobowej w naszym organizmie.

Ciągłe parcie pęcherz powstaje w przypadku m.in:

  • zakażenia układu moczowego
  • choroby układu płciowego
  • okresu ciąży
  • kamienicy nerkowej
  • przerostu gruczołu krokowego
  • choroby neurologicznej
  • nowotworu dróg moczowych
  • cukrzycy

Uczucie, że coś uciska na pęcherz to tylko fizycznie odbierany przez nas dyskomfort, który jednak może być ważną wiadomością.

Bolesne parcie na pęcherz moczowy jest oznaką, że coś złego dzieje się w naszym ciele. Nie należy tego bagatelizować.

Zakażenia układu moczowego

W przypadku częstego oddawania moczu lub pojawiającego się bólu bardzo prawdopodobne jest, że doszło do zakażenia układu moczowego.

Pojawia się zapalenie cewki moczowej, gruczołu krokowego u mężczyzn lub pęcherza moczowego.

Do zakażeń dochodzi w skutek nagromadzenia się bakterii, które powodują stan zapalny.Nagromadzone bakterii szybko się namnażają i zakażenie, które nie będzie leczone może postępować w dalej w układ moczowy.

Niekiedy zapalenie może pojawić się również przez duże podrażnienia (np. w przypadku cewki moczowej).

Początkową fazą zakażenia jest zapalenie dolnych dróg moczowych, wywołuje ono nieprzyjemne symptomy w tym parcie na pęcherz. W trosce o swoje zdrowie nawet przy najmniejszym zapaleniu powinniśmy niezwłocznie udać się na badania.

Jak zadbać o pęcherz?

W przypadku kiedy cierpimy na częste parcie lub częste oddawanie moczu koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Medyk wykona dokładne badania, które zostaną zalecone na podstawie wywiadu medycznego. Najczęstszymi czynnościami jest posiew moczu, wziernikowanie pęcherza moczowego lub USG jamy brzusznej.

Profilaktyka jest najważniejszą ochroną jaką możemy otoczyć nasz pęcherz.

Warto też jest zadbać samodzielnie o kondycję pęcherza. Przede wszystkim należy dbać o dobrą higienę intymną oraz nie doprowadzać do częstych przepoceń okolicy krocza. Nasze bielizna powinna pochodzić z organicznych i oddychających materiałów.

Możemy również wzmocnić pęcherz poprzez ćwiczenie mięśni Kegla.

Dodaj komentarz