PCOS – czy oznacza brak szansy na dziecko?

PCOS – czy oznacza brak szansy na dziecko?

Zespół policystycznych jajników, PCOS, to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. Pacjentki, które borykają się z tym schorzeniem, mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Wynika to z charakterystyki choroby, która polega na zaburzeniu cyklu menstruacyjnego, co powoduje kłopoty z owulacją. Niestety PCOS daje nieoczywiste objawy, co nierzadko przekłada się na trudność zdiagnozowania. Czy jednak zespół policystycznych jajników oznacza brak szansy na dziecko? Niekoniecznie. Zobacz, jak wygląda leczenie PCOS oraz jakie są szanse na dziecko w przypadku choroby.

PCOS – charakterystyka zaburzenia

Zespół policystycznych jajników, to schorzenie, które dotyka między 10 a 15 proc. kobiet. PCOS to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń o podłożu endokrynologicznym. Warto jednak zaznaczyć, że objawy schorzenia nie są oczywiste i jednoznaczne, z tego względu nierzadko trafna diagnoza zajmuje dłuższy czas. Dużą pomocą może być natomiast regularne badanie się oraz wiedza, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) najczęściej objawia się nieregularnymi miesiączkami lub całkowitym zanikiem menstruacji. Może jednak przekładać się także na bardzo silny zespół napięcia przedmiesiączkowego, nadmierne lub skąpe krwawienia menstruacyjne oraz zaburzenia owulacji. Główną przyczyną występowania PCOS są zaburzenia hormonalne. To z kolei jest podstawą do powstania defektu pracy jajników. W jajnikach dochodzi do tworzenia się pęcherzyków Graffa, w których dojrzewa komórka jajowa. Jednak w trakcie procesu nie dochodzi do owulacji. W efekcie pęcherzyki obumierają, przekształcając się  torbiele. W nich zostaje uwięziona komórka jajowa, która nigdy nie trafia do jajowodu. Z tego względu nie może dojść do zapłodnienia. Jak leczy się PCOS i czy diagnoza oznacza brak szansy na dziecko?

Zespół policystycznych jajników a płodność

Zespół policystycznych jajników bardzo często łączy się z bezpłodnością. Z tego względu zajście w ciąże staje się znacznie bardziej skomplikowane. Nie oznacza to natomiast, że kobieta zdiagnozowana z PCOS, nie ma szansy na zostanie mamą. Żeby jednak zajść w ciążę, zmagając się z zaburzeniem, trzeba podjąć się odpowiedniego leczenia. Terapia dostosowywana jest indywidualnie do każdej pacjentki. Pod uwagę lekarz bierze kilka ważnych czynników, między innymi wiek kobiety, długość starań o ciąże, rezerwę jajnikową, ogólny stan zdrowia pacjentki oraz objawy kliniczne.

PCOS, jak już wiemy, bardzo często jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. W takim przypadku leczenie schorzenia odbywa się przy pomocy leków. Celem terapii farmakologicznej jest stymulacja jajeczkowania. Tylko dzięki temu pojawia się możliwość zajścia w ciążę. Najczęściej stosowanym lekiem jest klomifen. Czasem jednak okazuje się, że terapia nie przynosi efektów. Wtedy pojawia się wskazanie do podania pacjentce gonadotropin. Warto przy tym pamiętać, że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większe będą szanse na zajście w ciążę.

Jak zajść w ciążę z PCOS?

W wielu przypadkach ciąża i zespół policystycznych jajników wcale się nie wykluczają. Jednak warto wiedzieć, że niezbędna jest odpowiednia opieka lekarska. Z badań wynika, że niektóre kobiety, które borykają się z PCOS mają cykle owulacyjne, choć nie są one regularne. Zdarzają się one znacznie rzadziej, niż u kobiet zdrowych. Jeśli chcesz samodzielnie określić, czy właśnie znajdujesz się w cyklu owulacyjnym, możesz wykonać test owulacyjny lub skorzystać z termometru owulacyjnego. Szansę na zajście w ciążę dodatkowo zwiększa indukowanie owulacji, przeprowadzone pod okiem lekarza, przy wykorzystaniu środków hormonalnych.

Dodaj komentarz