Kto ma szansę na ciążę bliźniaczą?

Kto ma szansę na ciążę bliźniaczą?

Z ciążą bliźniaczą jest tak, że są osoby, które boją się jej jak ognia i tacy, którzy upatrują w niej szansę na szybkie powiększenie rodziny. Czy zatem da się na to jakoś wpłynąć? Kto ma szansę na ciążę bliźniaczą? Czy można jej jakoś uniknąć? Wyjaśniamy!

Jak często występuje ciąża bliźniacza?

Ciąża jest stanem, w którym kobieta musi szczególnie o siebie zadbać. Opieka nad przyszłą matką musi być jeszcze lepsza, gdy spodziewa się bliźniąt. Ciąża bliźniacza niesie za sobą wiele zagrożeń. Kompleksowa opieka, ale i troska o samą siebie jest kluczowa. Ciąża jest szeroko omawiana na www.mamaimaluch.pl, warto sprawdzić, jak o siebie zadbać, by zmniejszyć ryzyko komplikacji. To szczególnie ważne właśnie wówczas, gdy na świat ma przyjść dwoje dzieci. Zdarzają się powikłania w trakcie i po porodzie, zarówno dla maluszków, jak i mamy. Trzeba im zapobiegać. A jak często występuje ciąża bliźniacza?

Jest wzór na częstotliwość występowania ciąż mnogich, określa to tzw. reguła Hellina. Zgodnie z nią częstotliwość ciąż mnogich to 1:85 porodów. Jednak pod uwagę bierze się tylko ciąże z zapłodnienia naturalnego. Dzisiaj zdecydowanie więcej jest ciąż bliźniaczych, bowiem wpływ na nie ma leczenie farmakologiczne, terapie hormonalne, zapłodnienie pozaustrojowe.

Rodzaje ciąż bliźniaczych

Warto wiedzieć, że ciąża bliźniacza występuje najczęściej spośród wszystkich ciąż mnogich. Jednak rozróżnienia wymaga również rodzaj ciąży. Wyróżnia się bowiem bliźnięta jedno- i dwujajowe. Bierze się to z tego, ile komórek i ile plemników bierze udział w zapłodnieniu. Bliźnięta jednojajowe powstają wskutek zapłodnienia jednej komórki jajowej przez jeden plemnik. Później następuje podział. W związku z tym dzieci są zawsze identyczne genetycznie, mają tę samą płeć.

Bliźniaki dwujajowe to efekt zapłodnienia przez dwa plemniki dwóch komórek jajowych. Mogą być tej samej płci, ale nie muszą. Każdy zarodek ma oddzielną kosmówkę i łożysko.

Co sprzyja naturalnemu poczęciu bliźniąt?

A kto ma szanse na bliźnięta? Na pewno do czynników, które mają na to wpływ, jest wiek mamy. W przypadku ciąży powyżej 35. roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo ciąży mnogiej. Często zdarza się to również u kobiet wysokich i cierpiących na otyłość.

Na występowanie ciąży bliźniaczej wpływa również karmienie piersią oraz wielorództwo, czyli powyżej 3 porody w historii. Wyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mnogą mają panie, których dieta obfituje w produkty mleczne. Mówi się, że sprzyja temu duża ilość stosunków płciowych oraz poczęcie w okresie pomiędzy majem a wrześniem.

Oczywiście nie można pominąć wpływu ciąż wielopłodowych w rodzinie. Ta skłonność jest częściej dziedziczona przez kobiety niż mężczyzn. Co więcej, kobiety, które już mają bliźnięta, mają znacznie większą szansę na kolejną taką sytuację.

Planując ciążę i spodziewając się dziecka, należy zażywać kwas foliowy. Mówi się, że spożywanie go w dużej ilości również może przyczynić się do ciąży mnogiej.

Dodaj komentarz