Jak wyleczyć cukrzycę ciążową?

Jak wyleczyć cukrzycę ciążową?

Cukrzyca ciążowa powstaje na skutek zaburzenia hormonów ciążowych. Zbyt wysoki poziom cukru może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Jak wygląda leczenie cukrzycy ciążowej? Zapraszamy do lektury artykułu.

Niezwłocznie po zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Mimo że u większości przyszłych matek wystarczy odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, to część kobiet oczekujących na przyjście malucha wymagać będzie leczenia insuliną.

Jeżeli zastanawiasz się, czym właściwie jest cukrzyca ciążowa oraz jakie są jej główne objawy to odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym poprzednim artykule. Pokrótce przypomnijmy tylko, że zdiagnozowana już cukrzyca ciążowa wymaga podjęcia leczenia. Wszystko po to by zapewnić dziecku zdrowy i bezpieczny rozwój, a także chronić matkę przez powikłaniami, takimi jak chociażby choroba nerek czy zaburzenia widzenia.

Cukrzyca ciążowa. Gdzie najlepiej szukać pomocy? 

Przyszła matka, u której zdiagnozowano cukrzycę ciążową powinna przede wszystkim skorzystać z pomocy wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu

diabetologiczno-położniczego. Zwykle są to: położnik, diabetolog, neonatolog, pielęgniarka, dietetyk oraz okulista.

Przypomnijmy, że głównym celem podczas leczenia cukrzycy ciążowej jest osiągnięcie poziomu cukru we krwi na podobnym poziomie, który stwierdza się w przypadku zdrowych ciężarnych.

Leczenie cukrzycy ciążowej powinno przede wszystkim opierać się na zrównoważonej diecie, a także odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Dieta ustalana jest wówczas wspólnie diabetykiem. Należy pamiętać, że w przypadku ciężarnych chorujących na cukrzycę węglowodany powinny stanowić 40–50 proc., białka 30 proc., a tłuszcze 20–30 proc.

Jednocześnie spożywana każdego dnia liczba kalorii zależeć będzie od masy ciała, wzrostu oraz aktywności fizycznej i powinna znajdować się w przedziale od 1500–2400 kcal na dobę. Ważne są także regularne pory przyjmowania posiłków.

W przypadku kobiet u których powyższe zmiany nie przyniosły pożądanych efektów zwykle konieczne jest podawanie insuliny. Dawka insuliny zależna jest od wyników pomiarów glikemii, które powinny być wykonywane przed i w godzinę po każdym posiłku,tuż przed snem i o 3 w nocy.

Dodaj komentarz