Jak przygotować się do ciąży

Jak przygotować się do ciąży

Decyzja o dziecku jest jedną z najpoważniejszych i najodpowiedzialniejszych w życiu. Choć pary podejmują ją nieco później niż kilkanaście lat temu nieco bardziej przykładają uwagę do planowania ciąży. Wprowadzają korzystne zmiany i robią badania jeszcze zanim zaczną starać się o dziecko. Sprawdź, jak przygotować się do ciąży.

Ciąża powinna być poprzedzona kilkoma ważnymi kwestiami – zacznij je analizować i wprowadzać zmiany co najmniej trzy miesiące przed ciążą. Zaplanuj ten czas tak, byś mogła spokojnie przygotować zarówno swoje ciało jak i umysł do przyjęcia małego człowieka pod sercem.

Zacznij od badań – idź do ginekologa, zrób USG, wykonaj cytologię. Ponadto lekarz powinien zlecić szereg badań ogólnych: badanie moczu, morfologia oraz dotyczące chorób przewlekłych, jeżeli z jakimiś się zmagasz. Wykonaj także badanie na grupę krwi. Powinnaś ją znać jeszcze przed ciążą, twój partner również musi wykonać badanie. Jest to ważne, ponieważ w przypadku, kiedy Twoja grupa krwi ma współczynnik Rh-, a przyszły tata Rh+ zachodzi ryzyko pojawienia się konfliktu serologicznego!

Zadbaj o zdrową dietę – jedz pięć posiłków dziennie. Wprowadź większą ilość tłustych ryb, dobrej jakości mięso, rośliny strączkowe, nabiał i oczywiście warzywa i owoce. Powinnaś także wypijać 2 litry wody dziennie, zastępując nią kawę. Koniecznie odstaw wszystkie używki, w tym papierosy! Zwróć uwagę na ilość kwasu foliowego w diecie – możesz także po konsultacji z lekarzem przyjmować specjalne suplementy, które zapewnią Ci jego odpowiedni poziom. Zacznij przyjmować go na trzy miesiące przed planowaną ciążą – zapobiega on poważnym wadom układu nerwowego dziecka. Równie ważna jest wit. D – wzmacnia płodność na skutek poprawy gospodarki hormonalnej i wzmacnia funkcje jajników.

Przyjrzyj się swojej wadze – zarówno nadwaga, jak i niedowaga niekorzystnie wpływają na płodność. Jeżeli masz ponadprogramowe kilogramy postaraj się schudnąć, jednak rób to rozsądnie i powoli. Nie stosuj restrykcyjnych diet, ponieważ możesz doprowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych. Zamiast przygotować organizm do ciąży, jedynie mu zaszkodzisz.

Przed ciążą odwiedź dentystę. Pamiętaj, że próchnica może wpływać na cały organizm, nie ogranicza się jedynie do jamy ustnej! Oznacza to, że może zagrażać nienarodzonemu dziecku. Zadbaj więc o zdrowie zębów jeszcze przed poczęciem – później może być to utrudnione. Ciążą spowoduje, że stomatolog nie będzie mógł wykonać zdjęcia rentgenowskiego.

Kiedy wprowadzisz powyższe zmiany do codziennego życia, ze spokojem możesz starać się o wymarzone maleństwo!

Dodaj komentarz