Czego powinna unikać kobieta w ciąży?

Czego powinna unikać kobieta w ciąży?

Wyjątkowy stan

Ciąża dla kobiety jest czasem wyjątkowym, pełnym emocji, ale też wątpliwości i pytań. Musisz teraz dbać nie tylko o siebie, ale też o maleństwo, które nosisz pod sercem. Zastanawiasz się co możesz robić, żeby nie zaszkodzić dziecku. Podpowiem ci, czego należy unikać w tym wyjątkowym okresie.

Odpoczynek przede wszystkim

Dobry sen jest ważny zawsze, a kiedy jesteś w ciąży to z czasem coraz trudniej jest ci się wyspać i zrelaksować. O ile w pierwszych miesiącach nie masz większego problemu z wygodną pozycją do snu, tak w miarę powiększania się macicy lepiej unikać pozycji na wznak. Jest to ważne szczególnie w trzecim trymestrze. Pozycja na wznak może przyczynić się do ograniczenia dopływu tlenu do płodu, a u matki może pojawić się bezdech senny. Ponadto taka pozycja zwiększa ryzyko wewnątrzmacicznego zgonu prawie czterokrotnie! Najlepiej śpij na lewym boku – możesz też dodatkowo korzystać z poduszek dla ciężarnych w kształcie litery C, które jeszcze bardziej zwiększą twój komfort i zapewnią bezpieczeństwo dziecka.

Czego powinna unikać kobieta w ciąży?

Ważną kwestią jest unikanie przez kobiety ciężarne gorących kąpieli. Zbyt ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, prowadzi do przekrwienia narządów rodnych i rozpulchnienia mięśni pochwy. Zwiększa to ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Ponadto zbyt długa kąpiel może powodować omdlenia. Jeżeli jednak lubisz relaks w wannie, nie rezygnuj z niego, tylko zmień zwyczaje – ogranicz czas kąpieli i pamiętaj, żeby temp. wody nie przekraczała 37 st. C.

Czego nie wolno robić

Bezwzględnie zakazuje się picia alkoholu w ciąży! Nie ważne, który to tydzień – alkoholu w ciąży nie pijemy. Nie i już. Możesz narazić dziecko na wystąpienie FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego, który objawia się wadami serca, układu kostno-stawowego, opóźnionym rozwojem psychomotorycznym, niską masą urodzeniową i upośledzeniem umysłowym. Nawet najmniejsze dawki alkoholu mogą negatywnie wpłynąć na płód – żaden, nawet najlepszy trunek nie jest wart zdrowia twojego dziecka.

Przeciwwskazane jest również podróżowanie przyszłych mam do krajów tropikalnych. Przede wszystkim unikaj krajów, w których występuje malaria lub występują epidemie. Nie wybieraj się do Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Środkowej i Południowej czy niektórych rejonów Azji Południowo-wschodniej. A jeżeli jesteś w I lub III trymestrze najlepiej zrezygnuj całkowicie z jakichkolwiek podróży, bo sama w sobie może być wtedy zagrożeniem.

Pamiętaj, że nosisz po sercem największy skarb – dbaj o niego od samego początku jak najlepiej potrafisz!

Dodaj komentarz