Cukrzyca ciążowa – wszystko co powinnaś o niej wiedzieć

Cukrzyca ciążowa – wszystko co powinnaś o niej wiedzieć

Właśnie dowiedziałaś się, że masz cukrzycę ciążową? Spokojnie, to nie powód do paniki i w dzisiejszych czasach wiele kobiet zmaga się z tym problemem. Zobacz co powinnaś wiedzieć o cukrzycy ciążowej, aby Twoja ciąża przebiegła bezproblemowo a dziecko urodziło się zdrowe.

Cukrzyca ciążowa – co to jest?

Jest to choroba, z którą coraz częściej muszą się zmagać kobiety w ciąży. W ostatnich latach jest to jedno z najpopularniejszych schorzeń, które dotyka ciężarnych. Szacuje się, że co dziesiąta kobieta musi zmagać się z cukrzycą ciążową. Kobiety, u których została wykryta ta choroba, muszą być pod stałą opieką lekarza i poważnie podejść do tej choroby. Dzięki temu cała ciąża przebiegnie bez problemu, a kobieta z cukrzycą ma takie same szanse na donoszenie i urodzenie zdrowego dziecka jak kobieta zdrowa. Cukrzyca ciążowa powstaje przez zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży. Ma ona związek z zaburzeniem gospodarki węglowodanowej, która pojawia się w ciąży i najczęściej znika zaraz po urodzeniu dziecka.

Objawy cukrzycy ciążowej

Objawy cukrzycy ciążowej u każdej kobiety mogą być inne. Wiele kobiet często nie podejrzewa, że na nią choruje, a dolegliwości dopasowuje do faktu, że są w ciąży. Nie powinno się samemu diagnozować żadnej choroby, jednak istnieje kilka dolegliwości, na które powinny zwrócić uwagę każdej przyszłej mamy i przebadać się jak najwcześniej pod kątem tej choroby. Do objawów cukrzycy ciążowej można zaliczyć m.in.:

  • zwiększone pragnienie
  • częstsze oddawanie moczu
  • senność i osłabienie
  • napady głodu

Jak widzisz, objawy mogą być podobne do dolegliwości odczuwanych podczas ciąży. Wiele kobiet może je zwyczajnie pominąć, tłumacząc swoje złe samopoczucie stanem błogosławionym.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Jeśli u pacjentki zostanie wykryta cukrzyca ciążowa, to dostaje ona dopasowaną do swoich potrzeb dietę, którą musi uwzględnić podczas trwania ciąży. Taka dieta powinna być bogata w węglowodany złożone i należy z niej wyeliminować cukry proste. Należy także unikać tłuszczu i wszelkiego rodzaju przekąsek i fast foodów. Kobieta z cukrzycą ciążową powinna także zadbać o odpowiednią ilość białka oraz błonnika w swojej diecie. Bardzo ważna jest również regularność posiłków i spożywanie ich o ściśle określonych porach. Ważne jest to, aby ciężarna nie dopuszczała do uczucia głodu i spożywała średniej wielkości porcje co kilka godzin. Należy przyjąć schemat 3 posiłki główne + 2 przekąski.

Przyszłym mamom, które cierpią na cukrzycę ciążową, zaleca się także ćwiczenia o dostosowanej do ich stanu intensywności. Ćwiczenia powinny być indywidualnie dopasowane do każdej pacjentki oraz współgrać z dietą. Szczególnie zalecane są spacery, pływanie i jazdę na rowerze stacjonarnym. Jeśli przed ciążą kobieta nie była zbyt aktywna najlepiej będzie, jeśli jej aktywność fizyczna ograniczy się do spokojnych spacerów lub pływania w wolnym tempie.

Dodaj komentarz