Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne

Zabawki, które działają na zmysły dziecka

Świat odbierany jest poprzez zmysły, a mały człowiek dopiero uczy się tej sztuki. Warto, by integracja sensoryczna od urodzenia nie była zaburzana, a wręcz rozwijana. Aby tak było, można oferować dziecku odpowiednie zabawki. To tak zwane zabawki sensoryczne, które jako pomoce Montessori zdobywają coraz większą popularność. Chodzi przecież o to, by to najmłodsi dokonywali samodzielnych wyborów i mogli rozwijać się wedle własnych, indywidualnych potrzeb. Rozwój poprzez pobudzanie zmysłów jest w tym zakresie priorytetem. Jakie zabawki sensoryczne wybierać? Producenci oferują nam naprawdę mnóstwo rozwiązań.

Jak wybierać zabawki sensoryczne?

Czy wiesz, że integracja sensoryczna rozpoczyna się już w życiu płodowym i rozwijana jest do około siódmego roku życia każdego człowieka? To właśnie w tym okresie warto podsuwać maluszkowi akcesoria, które będą miały w tym zakresie pozytywny wpływ. 

Przede wszystkim, wszelkie zabawki, które wręczane są najmłodszym, muszą być wykonane z najlepszej jakości materiału, bez małych ani ostrych elementów, z niezbędnymi atestami i certyfikatami. 

Co istotne, wszelkie zabawki, które traktowane są jako pomoce Montessori, muszą być dopasowane zgodnie z etapem rozwoju dziecka. Nie można wręczać zabawek “na zaś”, które zupełnie nie spełnią swojej funkcji. 

Zabawki nie powinny wywoływać nadmiernych emocji czy pobudzać różnych zmysłów jednocześnie – te grające, świecące, ruszające się mogą być zbyt intensywne i zamiast rozwijać czy wywoływać uśmiech, będą powodować wręcz strach, płacz, nerwowość bądź agresję. 

Najlepsze zabawki sensoryczne to te, które wzbudzają ciekawość. Najczęściej są to proste przedmioty, które jednocześnie pobudzają wyobraźnię. Zastanawiasz się, dlaczego dziecko do zabawy chętnie sięga po pilota od telewizora albo doskonale bawi się szeleszczącą chusteczką? Właśnie dlatego, że te przedmioty nie są przeładowane bodźcami, a malec jest po prostu ciekawy ich “obsługi”. Dobre zabawki będą uruchamiać i rozwijać maksymalnie dwa zmysły. 

W sklepach zabawkowych dla niemowląt i tych najmłodszych dzieci dostępny jest szeroki wybór zabawek sensorycznych. To te o kontrastowych kolorach, różnych fakturach i nieoczywistych kształtach. Nie muszą być o skomplikowanej konstrukcji, to na przykład książeczka sensoryczna albo klocki. To one pobudzają jednocześnie zmysł wzroku i dotyku, bo właśnie przez dotyk w pierwszym etapie swojego życia dziecko poznaje świat. 

 

Dodaj komentarz