Skąd się bierze piękno?

Skąd się bierze piękno?

Pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o pięknie, to zapewne komercyjny obraz stworzony przez wielkie koncerny i reklamy w ciągu ostatnich dekad. Oprócz tak oczywistych atrybutów urody jak zadbana cera, mocne włosy czy wypielęgnowane dłonie powinna dołączyć jeszcze świadomość, że piękno obejmuje sferę wewnętrzną. Zwróć uwagę również na nią. Pomoże Ci w tym ajurweda.

Koncepcja piękna w ajurwedzie

Filozofia Wschodu od setek lat powtarza to, o czym ludzie Zachodu ostatnio zapomnieli —  prawdziwe piękno składa się z trzech wymiarów: zewnętrznego, wewnętrznego oraz mistycznego. Wymiary zewnętrzny jest widoczny na pierwszy rzut oka. To figura, cera, stan włosów czy paznokci. Wbrew pozorom, to właśnie o ten wymiar najłatwiej jest zadbać. Drugą sferą, wewnętrzną, są Twoje myśli, emocje, sposób komunikowania się ze sobą oraz ze światem. Im więcej witalności, energii i radości w Tobie będzie, tym bardziej będziesz emanować pięknem. Mistyczny wymiar zaś można osiągnąć dopiero wtedy, gdy wewnętrzny i zewnętrzny staną się harmonijną całością. Jest on oznaką dojrzałości w postrzeganiu siebie.

Piękno w ajurwedzie zakłada więc, że nie można zaniedbywać ani obszaru wewnętrznego, ani zewnętrznego, ponieważ oba są tak samo ważne i prowadzą do duchowego spełnienia. Skąd jednak wiedzieć, w jaki sposób zatroszczyć się o siebie, by dojść do mistycznego wymiaru?

Odkryj swoje prawdziwe ja

Każda z nas powinna pozwolić sobie czasami na chwilę zdrowego egoizmu i przyjrzenie się swoim potrzebom. Kieruje nimi pierwotna natura, siła życiowa, nazywana prakriti, natomiast za określone cechy zewnętrzne i wewnętrzne odpowiadają dosze: Pitta, Vata, Kapha.

Dosze są często nazywane wrodzoną inteligencją bądź typem energetycznym. Masz w sobie wszystkie trzy dosze, jednak to najczęściej jedna bądź dwie z nich dominują i właśnie na podstawie tej dominacji możesz określić, jak dbać o swoje piękno w każdym wymiarze.

Kobiety Pitta są przebojowe, dynamiczne, pewne siebie. Mają cechy przywódcze, mogą być świetnymi liderami. Najczęściej charakteryzują się atletyczną budową ciała. Męczą się w upale, lubią wyzwania.

Kobiety Vata to szczupłe, kreatywne, eteryczne osoby. Czasami bujają w chmurach i mają problemy z koncentracją, ale są przyjazne i otwarte na innych. Nie przepadają za zimnem.

Kobiety Kapha charakteryzują się dużym spokojem. Są wsparciem dla innych, nie lubią, gdy w ich życiu coś się zmienia. Mają mocną budowę ciała i grube włosy.

Ta krótka charakterystyka może nakierować Cię na to, która energia dominuje w Tobie. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a kluczem do piękna jest utrzymanie duszy w równowadze i harmonii.

Dodaj komentarz