Poznaj bliżej Piekary Śląskie

Poznaj bliżej Piekary Śląskie

Piekary Śląskie to blisko 55-tysięczne miasto należące do województwa śląskiego. Miasto zostało założone w roku 1253, a prawa miejskie otrzymało w 1947 roku. Symbolem miasta jest herb przedstawiający dwóch ubranych na czarno mężczyzn, którzy występują w złotych butach. Po roku 2005 do herbu została na środku dodana żółta sylwetka sylwetka Bazyliki NMP, która jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Piekarach Śląskich. Aby dowiedzieć się więcej o tym co dzieje się w mieście warto czytać wiadomości Piekary Śląskie na portalu piekaryonline.pl. Co godnego uwagi warto zobaczyć w mieście oraz jego okolicach?

​Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej

Kult maryjny w Piekarach Śląskich rozwinął się najprawdopodobniej w XVII wieku. Wcześniej w miejscu obecnego sanktuarium znajdował się drewniany kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła. Miejsce sławne jest ze względu na znajdujący się tutaj obraz Matki Boskiej Piekarskiej, która każdego roku jest celem wielu pielgrzymek. W samym kościele znajdują się również inne elementy czci religijnej, między innymi relikwie papieża Jana Pawła II oraz relikwie z objawień fatimskich.

​Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec o wysokości 20 metrów został usypany w latach od 1932 do 1937. Stanowi symbol 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń. Stał się również symbolem piętnastej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, a w kolejnych latach również występował jako symbol walki powstańców śląskich. Ze szczytu kopca można podziwiać panoramę okolic Piekar Śląskich i jest to najwyższy punkt w tej okolicy. Samo miejsce stało się centrum różnorakich wydarzeń kulturalnych oraz koncertów. Obok kopca znajduje się między innymi obszerny parking samochodowy i miejsca do grillowania, a także siłownia na świeżym powietrzu. Jest też ścieżka zdrowotna wraz z tablicami, które motywują do wykonywania ćwiczeń podczas zwiedzania i spaceru.

​Las Kocie Górki

Kocie Górki to ciekawe miejsce do spacerów i zwiedzania. Jego atrakcja tkwi w urozmaiconym terenie na którym można podziewać wiele siedlisk przyrodniczych, a w tym murawy kserotermiczne oraz bogatą faunę tego regionu. Miejsce lubiane przez mieszkańców ze względu na wiele ścieżek spacerowych, ale także cieszące się popularnością wśród osób jeżdżących na rowerze nie tylko rekreacyjnie, ale również wyczynowo, głównie ze względu na wiele znajdujących się tutaj wzniesień i wysokich wzgórz. Miejsce upodobali sobie z tego względu także geomorfolodzy (czyli naukowcy badający rzeźbę terenu).

Dodaj komentarz