Po co kalibrować alkomat?

Po co kalibrować alkomat?

Alkomat osobisty to świetny wybór dla każdego kierowcy. Jazda nawet po bardzo niewielkim spożyciu alkoholu może być niebezpieczna i okazać się bardzo przykra w skutkach. Kara pieniężna jest najmniejszym z problemów – w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Aby zmierzyć ilość alkoholu w wydychanym powietrzu można użyć alkomatu osobistego. Urządzenie to musi jednak podlegać regularnej kalibracji.

  1. Dlaczego kalibracja alkomatu jest ważna?
  2. W jaki sposób dokonać kalibracji alkomatu?
  3. Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu jak zrobic i dlaczego jest istotna? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Dlaczego kalibracja alkomatu jest ważna?

Kalibracja alkomatu osobistego to jeden z najważniejszych elementów “pielęgnacyjnych”, jakie muszą wykonywane. To właśnie dzięki niej każdy model alkomatu może poprawnie działać. Jest to proces, od którego zależy to, czy wynik, pokazywany przez urządzenie będzie w pełni poprawny. Polega on na odpowiednim zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem elektrochemicznym czy sensorem półprzewodnikowym, w zależności od modelu. Zazwyczaj kalibracja alkomatów powinna być wykonywa co pół roku.

W jaki sposób dokonać kalibracji alkomatu?

Aby skalibrować alkomat osobisty w sposób w pełni poprawny, trzeba posiadać niezbędną wiedzę oraz wzorce alkoholi i symulator wydechu. W związku z tym nie każdy potrafi dokonać procesu kalibracji. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów. Regularna kalibracja urządzenia w serwisie to gwarancja, że sprzęt będzie działał w pełni poprawnie. Warto korzystać z usług osób, które oferują specjalny certyfikat kalibracji.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Cena za kalibrację może się różnić w zależności od modelu. Zazwyczaj waha się ona od około 60 zł do aż 200 zł. Warto jednak zaznaczyć, alkomaty do dobrego i poprawnego działania zdecydowanie wymagają kalibracji. Nie można się bez niej obejść, jeżeli sprzęt ma pokazywać poprawny wynik. Pomimo iż usługi w serwisie kosztują, są one lepszym rozwiązaniem niż samodzielne próby dokonania kalibracji czy mierzenie się nie skalibrowanym alkomatem.

Kalibrowanie alkomatu jest ważnym elementem dbania o sprzęt, który pozwala jak najdłużej korzystać z niego w poprawny sposób. W przypadku tego rodzaju urządzeń niezbędne jest, aby wyniki jakie są pokazywane były jak najdokładniejsze – zależy przecież od nich bezpieczeństwo na drodze. Zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnej kalibracji alkomatów.

Dodaj komentarz