Macierzyństwo – co powinnaś wiedzieć, zanim zostaniesz mamą?

Macierzyństwo – co powinnaś wiedzieć, zanim zostaniesz mamą?

Pojawienie się nowego członka rodziny to nie lada wydarzenie, a ciąża jest dla kobiety czasem szczególnym. Oczekiwanie na potomka łączy się z wieloma zmianami, a także, nierzadko, z niepokojem – przyszła mama nie zawsze wie, czego powinna się spodziewać i w jaki sposób należy prawidłowo zająć się dzieckiem. Zanim powitamy maleństwo, warto dowiedzieć się kilku rzeczy, dzięki którym pierwsze wspólne dni staną się później jeszcze lepszym wspomnieniem.

Dziecko – praca na cały etat

…a nawet więcej.

Zajmowanie się noworodkiem jest zajęciem wyjątkowo absorbującym – do tego stopnia, że niekiedy trudno jest znaleźć chwilę dla siebie! Małe dziecko wymaga nieustannej uwagi, a jego płacz w nocy potrafi uniemożliwić sen nawet najbardziej zmęczonym mamom. Wielu kobietom wydaje się wtedy, że nie radzą sobie z dzieckiem – nie jest to prawdą, początki zawsze są trudne. Z czasem wszystko staje się prostsze.

Płacz nie zawsze oznacza coś złego

Świeżo upieczone mamy często obawiają się, ze z ich dzieckiem z pewnością dzieje się coś złego – wszak maluch bez przerwy płacze! Warto wiedzieć, że dla niemowlęcia płacz jest sposobem komunikacji – w ten sposób dziecko przekazuje właściwie wszystkie komunikaty. Płacz może więc oznaczać głód, chęć odpoczynku, ale również ochotę na przebywanie na rękach mamy lub po prostu zwrócenie na siebie jej uwagi.

Karmisz piersią? Dbaj o dietę!

Każda z nas wie, jak ważna jest odpowiednia dieta w czasie ciąży. Trzeba jednak pamiętać także o prawidłowym odżywianiu podczas karmienia piersią. Karmienie nie tylko przekazuje cenne składniki odżywcze dziecku – jest również znacznym obciążeniem dla organizmu kobiety. Potrawy nie muszą być wyszukane – najważniejsze jest, aby zadbać o różnorodność i unikać przetworzonych produktów, fast-foodów i niezdrowych przekąsek.

Ciągle głodne dziecko – to normalne!

Noworodek stale domaga się pokarmu, pomimo nieustannego kamienia? To jak najbardziej normalne zachowanie! Nie należy bać się, że dziecko zostanie “przekarmione” – karmienie na żądanie jest uznawane za najlepsze dla malucha. Dodatkowo – mleko matki jest trawione w organizmie dziecka szybciej, niż mleko modyfikowane, a to oznacza, że kobiety karmiące piersią muszą karmić dziecko częściej.

Zanim ciało wróci do normy

Ciało po ciąży nie wraca do normy w ciągu kilku dni – trzeba liczyć się z tym, że większy brzuch zacznie zmniejszać się dopiero po połogu, a przybrane kilogramy nie znikną w ciągu jednej nocy. Daj sobie czas – przyjdzie moment, gdy dawny seksapil i jędrność ciała wróci!

Dodaj komentarz