Kiedy warto udać się do okulisty?

Kiedy warto udać się do okulisty?

Okulista to lekarz, do którego udajemy się, kiedy dotykają nas problemy ze wzrokiem. Okulista wykrywa, a także leczy, wszelkiego rodzaju choroby wzroku. Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu okulistycznego jest pogorszenie się widzenia, powtarzające się łzawienie, ból oczu, czy ich zaczerwienienie. Wizytę warto także umówić, kiedy mamy wrażenie zamglonego widzenia lub rozdwajania się obrazów. Regularne badanie wzorku pozwala zapobiegać wielu schorzeniom. Do okulisty powinni chodzić zarówno dorośli, ale również dzieci.

Regularne badanie wzroku, czyli profilaktyka przede wszystkim

Zmysł wzorku pozwala nam komfortowo funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości. Na badanie wzorku powinniśmy się udać nie tylko w chwili, kiedy coś nas niepokoi, ale także w wyniku zdrowego rozsądku. Okulista Kraków to miejsce, w którym regularnie możemy badać wzrok. To wskazana profilaktyka dla osób dorosłych, a także dzieci, na których czeka okulista dziecięcy Kraków. Lekarza okulistę powinniśmy odwiedzać minimum raz na dwa lata. Jeśli cierpimy już na wady wzorku lub choroby oczu, na badanie wzroku powinniśmy się udać minimum raz do roku. Ta sama zasada obowiązuje osoby, które są obciążone genetycznymi chorobami wzroku. Osobami predysponowanymi do częstego odwiedzania gabinetu okulistycznego są także chorujący na cukrzycę, choroby reumatyczne oraz choroby układu nerwowego. Osoby w wieku senioralnym powinny spotykać się w okulistą minimum raz do roku.

Jak ważne jest badanie wzroku dziecka?

Badanie wzroku na wczesnym etapie życia malucha, umożliwia wykrycie wielu wrodzonych nieprawidłowości narządu wzroku. Istotne jest regularne odwiedzanie okulisty w początkowych latach życia dziecka. Pierwsze profilaktyczne badanie wzroku powinno mieć miejsce między drugim, a trzecim rokiem życia. Przesłanką do wcześniejszej wizyty są choroby wzorku rodziców, takie jak: zez, nadwzroczność, czy różnowzroczność. Wtedy do okulisty udajemy się wcześniej. Szybkie rozpoznanie wady może uchronić naszą pociechę przed zezem lub niedowidzeniem. Dziecięcy okulista Kraków Krowodrza zbada wzrok dziecka i uwypukli nieprawidłowości, jeśli takie występują. Zastosuje krople, które powodują rozszerzanie źrenic i przeprowadzi badanie ostrości widzenia, oceni dno oka, czy zbada soczewki. Warto pamiętać, że małe dziecko nie jest świadome tego, że źle widzi, a jego obraz jest rozmazany. Właśnie dlatego kontrolne badania warto wykonywać regularnie. Młodzieży do osiemnastego roku życia rekomenduje się wizytę u okulisty raz do roku. Warto tych zaleceń przestrzegać.

Dodaj komentarz