Jakie właściwości posiada mydło z olejkiem lawendowym?

Jakie właściwości posiada mydło z olejkiem lawendowym?

Lawenda jest rośliną naturalnie występującą na obszarze śródziemnomorskim. Szczególnie upodobała sobie słoneczne wzgórza Prowansji. Jej drobne, delikatne kwiaty o bladoliliowej barwie urzekają intensywnym zapachem. Jest niezwykle dekoracyjna i stanowi wspaniałą ozdobę mieszkań, balkonów oraz przydomowych ogródków, przy okazji odstraszając insekty. Uprawiana jest również ze względu na swoje cenne właściwości. Z jej obfitych w nektar kwiatów, powstaje miód lawendowy o wysokiej jakości odżywczej. Ponadto, jest wykorzystywana w kuchni jako doskonała do mięs przyprawa. Wielkie atrybuty niepozornej rośliny wykorzystuje także kosmetologia. Wytwarzany z niej aromatyczny olejek cieszy się niesłabnącym uznaniem i popularnością. A jakie właściwości posiada mydło z olejkiem lawendowym?

Mydła – rodzaje

Mydła można podzielić przede wszystkim na syntetyczne i naturalne. Te pierwsze wypełnione są tanimi, często niebezpiecznymi dla skóry składnikami. W procesie ich produkcji wykorzystywane są sztuczne barwniki i substancje zapachowe, detergenty, glikole oraz parabeny. Używanie ich może wywoływać reakcje alergiczne, przesuszenie, stany zapalne i dyskomfort. Szczególnie drażniące są sztuczne mydła antybakteryjne. Ich przypadkowe połknięcie, wdychanie oparów czy kontakt z oczami lub ustami może spowodować silne podrażnienie błon śluzowych, a nawet zatrucie.

Z kolei mydła naturalne posiadają zdecydowanie więcej składników aktywnych, pozytywnie wpływających na skórę. Nie tylko myją, ale też doskonale pielęgnują. Mogą działać regenerująco, odżywczo oraz zatrzymywać wodę w naskórku. W odróżnieniu od wielu mydeł syntetycznych, wykazują także właściwości lecznicze. Często okazują się niezastąpione dla alergików oraz osób borykających się z innymi problemami skórnymi. Większości z nich można używać nie tylko do mycia rąk, ale też włosów, twarzy czy okolic intymnych. Mydła naturalne występują zwykle w postaci sodowej, o dość zwartej konsystencji, lub potasowej, bardziej miękkiej. Istnieją również mydła glicerynowe. Są one najtańsze i najszybsze do zrobienia, z uwagi na prosty skład i brak konieczności długiego leżakowania. Wyroby naturalne posiadają dodatki ziół, aromatycznych olejów i olejków, które są bezpieczne dla ciała.

Mydło z olejkiem lawendowym – czym jest?

Aromaterapia stosowana jest od tysięcy lat. Jej wysoką skuteczność w zapobieganiu i łagodzeniu wielu schorzeń potwierdzają liczne badania naukowe. Olejki eteryczne dodane do kosmetyków czynią je bardzo wartościowymi środkami pielęgnacyjnymi. A mydło z olejkiem lawendowym działa szczególnie kojąco na zmysły i ciało zanurzone w kąpieli. Składa się z naturalnej bazy mydlanej, zwykle gliceryny, połączonej z różnymi olejami, na przykład kokosowym, słonecznikowym czy z oliwą z oliwek. Może mieć też dodatek odżywczego masła shea i oczywiście olejek lawendowy.

Właściwości mydła z olejkiem lawendowym

Mydło z olejkiem lawendowym jest idealne do długich, relaksujących kąpieli. Posiada wiele właściwości odżywczych, a także przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nie tylko wyjątkowo delikatnie myje skórę całego ciała, ale również ją regeneruje. Lawendowy zapach działa łagodnie odprężająco i uspokajająco. Wzmacnia system nerwowy, znosząc uczucie niepokoju oraz ułatwiając zasypianie po wyczerpującym dniu. Może pomóc ukoić wzburzone emocje, ułatwiając zdystansowanie się do problemów. Subtelny, lawendowy aromat wprost z natury wprowadza spokój ducha, a według wierzeń ludowych przyciąga miłość i stałość w uczuciach.

Dodaj komentarz