Jak skutecznie schudnąć i jakich błędów unikać?

Jak skutecznie schudnąć i jakich błędów unikać?

Wielu ludzi pragnie zmienić swoją sylwetkę i pozbyć się zbędnych kilogramów. W tym celu stosują przeróżne diety odchudzające i katują się ćwiczeniami, myśląc, że jest to najlepszy sposób. Tymczasem głodówka nie pomoże nam zdrowo schudnąć, a przeciwnie – sprawi, że nasz metabolizm zwolni, a zgubione kilogramy wrócą do nas w efekcie jojo. Jak więc schudnąć skutecznie i w zdrowy sposób oraz jakich błędów unikać?

Błędy w diecie

Pierwszym podstawowym błędem, który popełnia najwięcej osób na diecie, jest jedzenie zbyt mało. Gdy będziemy jeść 1000 czy 1200 kcal na dzień, na początku waga bardzo szybko będzie spadać w dół, jednak po jakimś czasie zatrzyma się w miejscu. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu. Przechodzi on w tzw. „tryb głodówkowy” i „zabezpiecza się” przed dalszym brakiem dostatecznej ilości energii. Co więc należy zrobić? Dobrze jest wyliczyć sobie swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, np. za pomocą specjalnych kalkulatorów, które znajdziemy w Internecie. Następnie od tego zapotrzebowania odejmujemy około 20-30% i otrzymujemy liczbę kalorii, którą powinniśmy spożywać. Diety o zbyt wysokim deficycie kalorycznym mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania i chorób związanych z układem pokarmowym.

Drugi błąd polega na tym, iż jemy za dużo, nie zdając sobie z tego sprawy. Nawet gdy wydaje nam się, że liczymy kalorie, czasem nie zwracamy uwagi na to, co podjadamy i nie wliczamy np. małej garści orzechów czy wypitego soku do śniadania, a z takich pozornie niedużych przekąsek może się uzbierać całkiem spora liczba kalorii. W efekcie okazuje się, że wcale nie jesteśmy na ujemnym bilansie kalorycznym.

Powinniśmy także unikać nagradzania się dodatkowym jedzeniem po wykonanym treningu. Często przeceniamy to, ile kalorii spaliliśmy podczas ćwiczeń i jedząc później ciasto bądź czekoladę „bo zasłużyliśmy”, dostarczamy sobie więcej kcal niż ich straciliśmy, czyniąc tym samym wysiłek bezsensownym. Warto też skorzystać z odpowiednio dobranej suplementacji jak opisana na www.zdrowienazdrowie.pl/tabletki-na-odchudzanie/. Jest ona bezcenną pomocą w walce z kilogramami.

Błędy w treningu i stylu życia

Kolejną rzeczą, która ma naprawdę duży wpływ na efekty odchudzania to zbyt duży stres. Jeśli żyjemy w ciągłym stresie, zamartwiamy się wszystkim, itd., wówczas nasz organizm wytwarza kortyzol, czyli hormon stresu. A jest to hormon odpowiadający między innymi za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Niezwykle ważne jest, aby zawsze znajdować czas na relaks, odpoczynek i wyciszenie się oraz na czynności, które nas rozluźniają.

Następny błąd to nieodpowiedni trening. Może to być wykonywanie zbyt dużej liczby treningów cardio, ponieważ po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do takiego wysiłku i nie będziemy już spalać tkanki tłuszczowej tak efektywnie jak na początku. Także treningi, które nie powodują w ogóle spalania tkanki tłuszczowej nie sprawdzą się w czasie redukcji. Najlepiej połączyć treningi cardio z treningami siłowymi.

Jak widać, odchudzanie nie jest wcale takim łatwym procesem. Nie wystarczy jedynie jeść mniej. Ale po zastosowaniu tych kilku porad, dieta redukcyjna nie będzie dla nas karą i z przyjemnością będziemy cieszyć się wymarzonymi efektami.

Dodaj komentarz