Jak skutecznie leczyć dyskopatię?

Jak skutecznie leczyć dyskopatię?

Czy zdajesz sobie sprawę, że aż 84% dorosłych Polaków uskarża się na bóle kręgosłupa? Te występują na różnym odcinku pleców i są o różnym nasileniu. Zawsze jednak sprawiają spory dyskomfort, nierzadko są przyczyną całkowitego wycofania się z życia aktywnego, bo nie pozwalają na normalne funkcjonowanie ruchowe. Do najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa zalicza się dyskopatię. To właśnie ona jest najczęściej diagnozowaną przypadłością przez ortopedów. Jeśli i Ty borykasz się z silnym bólem kręgosłupa, przeczytaj o dyskopatii. Z poniższego tekstu dowiesz się, jaki generuje ból, jak ją leczyć i dlaczego z całą pewnością nie można bagatelizować.

Dyskopatia – ogólna charakterystyka

Dyskopatia dotyczy najczęściej osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Ból związany z tym schorzeniem jest silny i występuje w odcinku lędźwiowym. Jego przyczyną jest zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Jeśli ten jest przeciążony, ulega przesunięciu, przez co uciska pierścień włóknisty. Właśnie to sprawia tak ogromny ból.

Dyskopatia w żadnym przypadku nie może być bagatelizowana. Jeśli uszkodzony krążek będzie naciskał na nerwy, może doprowadzić nawet do niedowładu kończyn.

Dlaczego cierpimy z powodu dyskopatii?

Najczęściej to nasze nieodpowiednie nawyki doprowadzają do powstania tak przykrego schorzenia. Dźwiganie, podnoszenie, praca fizyczna, praca w pozycji tylko stojącej, otyłość, brak aktywności fizycznej, stałe napięcie mięśni spowodowane przewlekłym stresem, a nawet ciąża – to najczęstsze przyczyny dyskopatii. Można mówić również o dyskopatii jako powikłaniu po urazie czy kontuzji.

Dyskopatia – jak skutecznie leczyć?

Nie ma się co łudzić, że ból związany z dyskopatią samoistnie zniknie. Nawet jeśli zostanie zagłuszony, z całą pewnością już niedługo pojawi się znowu i to w jeszcze większym nasileniu. Jak więc radzić sobie z problemem, jakim jest dyskopatia? Leczenie tej przypadłości nie jest łatwe, a priorytetem jest odpowiednia diagnostyka. Okazuje się, że nadal wielu ortopedów nie rozpoznaje jej odpowiednio, przez co leczenie staje się nieskuteczne.

Jeśli jednak dyskopatia zostanie rozpoznana odpowiednio, najważniejszymi punktami podczas terapii leczniczej jest rehabilitacja i fizjoterapia. Lekarz może zalecić również doraźne środki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Sama rehabilitacja to seria zabiegów, które rozpisane muszą być indywidualnie w zależności od stadium rozwoju choroby. Najczęściej są to masaże, gimnastyka oraz krioterapia. Dobrze działają także kąpiele i pływanie w basenie, okłady borowinowe czy elektroterapia.

Dodaj komentarz