Jak powstaje próchnica i jak mogę jej zapobiec?

Jak powstaje próchnica i jak mogę jej zapobiec?

Czy wiesz, że szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie? W skali twardości Mohsa, nasze szkliwo ma twardość równą 5, to tyle samo co granit. Jednak wystarczy brak odpowiedniej higieny i za dużo cukru, a nasze zęby łatwo się psują. Dlaczego? Winę niestety musimy w większości przypadków wziąć na siebie. Za psucie się zębów najczęściej odpowiada próchnica. To zakaźna bakteryjna choroba nabyta. Z badań wynika, że aż 90 proc. Polaków zmaga się z próchnicą. Zła dieta, nieodpowiednia higiena jamy ustnej i jeszcze kilka innych czynników przyczyniają się do powstawania “dziur”’ w naszych zębach. Zobacz jak powstaje próchnica i jak możesz jej zapobiec. 

Jak powstaje próchnica? 

Próchnica, czyli ciemne dziury w zębie, to schorzenie, które dotyczy większości Polaków. Zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to zakaźna choroba nabyta, za którą odpowiadają bakterie. Jak powstaje próchnica? Proces psucia się zębów zaczyna się od osadzenia na szkliwie powierzchniach międzyzębowych węglowodanów, które nie zostały usunięte w trakcie szczotkowania. Bakterie, które znajdują się w jamie ustnej rozkładają resztki cukrów na substancje kwasowe, a te z kolei zmiękczają i niszczą szkliwo. Szkliwo powoli się psuje, a tym samym w zębach powstają ubytki. To jest właśnie próchnica. 

Przyczyny powstawania próchnicy 

Do najczęstszych czynników powstawania próchnicy możemy zaliczyć czynniki miejscowe, czyli brak właściwej higieny jamy ustnej, nieprawidłową dietę, bogatą w cukier i wszelkiego rodzaju słodycze (także napoje). Trzecim czynnikiem, o który mogłeś do tej pory nie wiedzieć, jest nie spożywanie jedzenia twardego. Żucie twardych pokarmów (np. surowej marchewki) oczyszcza zęby oraz poprawia ilość i jakość śliny. Oczywiście zdarza się, że na powstawanie próchnicy mają także wpływ czynniki od nas niezależne, na przykład ogólna predyspozycja. Należy jednak wtedy bardziej zadbać o profilaktykę i higienę jamy ustnej. 

Jak mogę zapobiegać próchnicy?

Przede wszystkim ogranicz w swojej diecie słodycze i żywność przetworzoną. Podziękują Ci za to nie tylko zęby, ale także cały organizm. Pamiętaj o dokładnym szczotkowaniu zębów 2-3 razy dziennie oraz nitkowaniu przynajmniej raz dziennie. Zęby myj okrężnymi ruchami, taki żeby nie odsłaniać szyjek zębowych. Pamiętaj także o zmianie szczoteczki raz na 2-3 miesiące. Jeśli masz tendencję do szybkiego niszczenia włosów, to nawet częściej. I ostatnie, ale nie mniej ważne – regularnie odwiedzaj dentystę. Dentysta Kraków zareaguje nawet na najmniejsze zmiany, dzięki czemu unikniesz przeniesienia się próchnicy na kolejne zęby. 

Dodaj komentarz