Jak pogodzić pracę w domu z wychowaniem dziecka?

Jak pogodzić pracę w domu z wychowaniem dziecka?

Jak pogodzić pracę w domu z wychowaniem dziecka?

Urlop macierzyński to dla kobiety czas pełen nowości i zmian. Nie tylko trzeba nauczyć się życia z nowym członkiem rodziny i opieki nad nim, ale również dostosować do nowej sytuacji całe swoje dotychczasowe życie. Wychowanie malucha trzeba pogodzić z domowymi obowiązkami, ale czasem również z pracą. Część młodych mam pracuje w domu, bo taką pracą zajmowały się jeszcze przed narodzinami dziecka. W trakcie urlopu macierzyńskiego wiele kobiet podejmuje także decyzję o tym, aby zająć się dodatkową pracą i zarobić ekstra środki dla domowego budżetu. Sytuacja wydaje się idealna: roczny urlop, mnóstwo czasu, a w dodatku możliwość zarabiania pieniędzy bez wychodzenia z domu. Jednak sam maluszek to spore wyzwanie, jak jeszcze przy tym pracować? Jak pogodzić wychowanie dziecka z pracą w domu?

Czas. Tylko tyle i aż tyle. Kobieta musi zwracać uwagę niemal na każdą chwilę w ciągu dnia, ponieważ marnowanie czasu na niepotrzebne czynności często wiąże się z brakiem możliwości zajęcia się pracą. Organizacja w ciągu dnia jest bardzo ważna. Warto zwrócić uwagę, czy nie marnujemy czasu na oglądanie serialu, który już wcześniej widzieliśmy lub zbyt częste przeglądanie aktualności na portalach społecznościowych. Czas jest bardzo cenny, bo niestety nie da się go ani odzyskać, ani kupić.

Dyscyplina, czyli coś, na czym może polec ogromna liczba mam, które chcą pracować w domu. Bez wewnętrznej dyscypliny niestety nie uda się zarabiać w domu, ponieważ każde zajęcie wymaga naszego zaangażowania. Drzemki malucha w ciągu dnia albo czas, w którym zorganizujemy mu zabawę, musimy poświęcać na wykonywanie własnych zadań. Jeśli praca w domu wiąże się z zawarciem umowy, którą jesteśmy zobowiązani – tym ważniejsza jest dyscyplina. Ktoś czeka na efekty tej pracy, zapewne też ustalony został termin jej wykonania. Aby nie fundować sobie nieprzespanych nocy w celu wyrobienia się w terminie, koniecznie trzeba konsekwentnie wykonywać pracę w wolnych chwilach w ciągu dnia.

Oparcie w bliskich często jest gwarancją sukcesu. Jeśli w obowiązkach względem malucha może pomóc nam ktoś z rodziny, zyskany czas możemy poświęcić na własną pracę. Ważne jest, aby dokonać rodzinnych ustaleń, np. po powrocie z pracy to tata zajmuje się maluchem, by mama mogła spokojnie wykonać swoje zadania. Podział obowiązków również jest niezwykle ważny – może warto rozważyć, czy to właśnie młoda mam codziennie ma zajmować się pracami domowymi, takimi jak sprzątanie i gotowanie? Może warto zaangażować w to również tatę albo przemyśleć wspólne gotowanie od czasu do czasu? Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy sporo czasu, ale również spędzimy razem kilka rodzinnych chwil.

Przed podjęciem pracy w domu, kiedy dodatkowo zajmujemy się dzieckiem, warto bardzo dobrze wszystko przemyśleć. Jest to nie tylko możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy i aktywności zawodowej, której większość kobiet potrzebuje do tego, by być z siebie zadowolonymi. To także kolejny obowiązek i tylko prawidłowa organizacja, wewnętrzna dyscyplina oraz – jeśli to możliwe – wsparcie rodziny, pozwoli osiągnąć sukces.

Dodaj komentarz