Ile trwa ciąża?

Ile trwa ciąża?

Ciąża to bardzo ważny czas w życiu kobiety. To wtedy w jej brzuchu rośnie nowa istota, która będzie dla niej najważniejsza na świecie już na zawsze. Nic dziwnego, że już w czasie trwania ciąży wiele osób chce dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak dbać o nienarodzone dziecko, jaką dietę stosować, aby dostarczyć mu wszystkich potrzebnych witamin i składników odżywczych, czego unikać, jakie badania wykonać i przede wszystkim kiedy można spodziewać się porodu.<

Czas trwania ciąży

Ciąża u człowieka trwa zwykle 40 tygodni, czyli 9 miesięcy. Każdy tydzień oznacza kolejne etapy w rozwoju Twojego dziecka. Płód w ciele kobiety rozwija się wręcz w nieprawdopodobnie szybkim tempie. Przez te 9 miesięcy przeistacza się w małego człowieka, który w końcu po 40 tygodniach przyjdzie na świat. Wspomniane 40 tygodni ciąży to dosyć umowny czas trwania. W praktyce, pomimo, że lekarze wyznaczają termin porodu, zwykle dochodzi do niego w zupełnie innym czasie. Orientacyjnie do porodu dojdzie około 2 tygodnie przed terminem lub 2 tygodnie po nim. Dlatego ciąża potrafi trwać nawet 42 tygodnie. Po tym czasie jest wywoływana w szpitalu, ponieważ dziecko w brzuchu mamy cały czas rośnie.

Etapy ciąży

Ciążę dzielimy na podstawowe trzy etapy tj. pierwszy, drugi i trzeci trymestr. Pierwszy trymestr ciąży trwa od jej początku do ukończenia 13 tygodnia. W tym czasie kobiety dopiero zaczynają oswajać się z myślą o tym, że wkrótce na świecie pojawi się ich dziecko. 1 trymestr to również czas, kiedy wiele przyszłych mam boryka się z problemami zdrowotnymi, na czele z mdłościami. Te jednak zwykle przechodzą po kilku tygodniach i w drugim trymestrze nie ma po nich śladu.

Drugi trymestr trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży. Według wielu opinii jest to najlepszy czas dla kobiety w ciąży. Początkowe problemy z mdłościami są już przeszłością, szok związany z informacją o ciąży również jest dawno za rodzicami i przychodzi czas na spokój i skupienie. W 2 trymestrze kobiecie zwykle jeszcze tak mocno nie doskwiera brzuch ciążowy, jak to ma miejsce w kolejnym trymestrze więc jest to czas, w którym można poświecić się planowaniu przyszłego życia, wystroju pokoju dla maluszka, zakupie niezbędnyhc akcesoriów.

Trzeci trymestr ciąży rozpoczyna się w 27 tygodniu ciąży i trwa do jej zakończenia tj. do 40, a niekiedy nawet 42 tygodnia. Dziecko w łonie matki rośnie już bardzo dynamicznie i w ostatnich tygodniach może swojej mamie sprawiać sporo problemów z poruszaniem się, a nawet spaniem. Warto więc zaopatrzeć się w odpowiednie poduszki ciążowe i inne akcesoria do sypialni, które ułatwią mamie sen. Tego bowiem będzie jej na pewno brakować po porodzie.

Dlaczego dobrze znać czas trwania ciąży?

Znając czas trwania ciąży i wiedząc, w którym tygodniu ciąży jesteśmy możemy określić jakie badania są nam aktualnie potrzebne. Lekarz będzie mógł też nam przedstawiać zalecenia dostosowane do wieku ciąży. Warto korzystać z kalendarza ciąży, który opisuje ją tydzień po tygodniu. Jeden z nich dostępny jest na portalu parentingowym pierwsze-kroki.pl.

Dodaj komentarz