Foteliki dziecięce – jak wybierać odpowiedni rodzaj?

Foteliki dziecięce – jak wybierać odpowiedni rodzaj?

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych nie są jednoznaczne i pozostawiają wiele miejsca na spekulacje. Rodzice, którzy nie poświęcą czasu, aby dokładnie zapoznać się z wytycznymi, mogą nieświadomie narazić dziecko na niebezpieczeństwo. Co zrobić, aby ustrzec się ryzyka i odpowiednio dobrać rodzaj fotelika dziecięcego?

Pierwszy fotelik dla dziecka

Kiedy nasze dziecko przychodzi na świat, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo podczas podróży. Foteliki samochodowe przeznaczone dla noworodków i niemowląt nazywane są „nosidełkami”, gdyż można w łatwy sposób przenieść w nich dziecko, a nawet połączyć go z ramą wózka. Najczęściej opisywane foteliki są małe i lekkie, jednak większość dzieci wyrasta z nich między 1 a 2 rokiem życia. Przy noworodku najczęściej używamy specjalnych wkładek, które wypełniają foteli i specjalną poduszkę, aby odpowiednio potrzymać główkę. Następnie wyciągamy wkładkę oraz zostawimy poduszkę, aby jak dziecko podrośnie wyciągnąć poduszkę i tak jeździmy, aż dziecko przestanie się mieścić w fotelik.

Więcej na temat fotelików dziecięcych do samochodu można przeczytać na: https://www.oximo.pl/sparco/

Kiedy powinniśmy zmienić fotelik na większy rozmiar?

  • kiedy po wyjęciu dodatkowych poduszek i wkładek czubek głowy naszego dziecka, wystaje poza obrys fotelika,

  • kiedy niemożliwe jest poprawne zapięcie pasów (pasy są za krótkie),

  • kiedy dziecko przekroczy przypisaną przez producenta wagę (czyli w przypadku nosidełka 10-13 kg).

Należy pamiętać, że niewielkie przekroczenie wagi czy wystające nóżki z fotelika, nie powinny być jedynymi przesłankami do zmiany na większy model. Z badań wynika, iż najbezpieczniejszym sposobem podróżowania dzieci jest ich wożenie w fotelu samochodowym skierowanym tyłem do kierunku jazdy i warto dążyć, aby dzieci podróżowały w ten sposób minimum 3 lata.

Kiedy pierwszy fotelik już nie pasuje

Kolejne foteliki skierowane dla starszych dzieci, są w zdecydowanej większości zaprojektowane przodem do kierunku jazdy. Takie foteliki dziecięce montowane są najczęściej montowane do kanapy za pomocą pasów samochodowych, natomiast dziecko zapinane jest do siedzenia pięciopunktowymi wewnętrznymi pasami.

Po czym poznać, że drugi fotelik jest za mały i przyszedł czas na zmiany? Widać to dokładnie, kiedy:

  • linia oczu naszego dziecka, nie mieści się w obrysie fotelika,

  • nie mamy możliwości w sposób prawidłowy zapiąć pasów, gdyż są za krótkie i wychodzą poniżej linii łopatek u dziecka,

  • waga dziecka przypisana do fotelika zostanie przekroczona (w ty wypadku 18-25 kg).

Kiedy przyjdzie czas na ostatni fotelik

Przeważnie zmiana fotelika następuje, gdy nasze dziecko ma między 3 a 5 lat. Te foteliki samochodowe zdecydowanie różnią się od pozostałych, gdyż dziecko jest przypisane za pomocą samochodowego pasa. Ten fotelik nie posiada pasów pięciopunktowych. Dzięki fotelikowi pas samochodowy będzie miał odpowiednią długość zarówno na biodrach dziecka, jak i na ramieniu. Fotel samochodowy jest przeznaczony dla starszych dzieci, które siedzą wyżej i mają dodatkową ochronę boczną, w razie niebezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że do tego fotela samochodowego nie należy przesadzać dzieci zbyt wcześniej, gdyż pasy samochodowe są zaprojektowane dla osób o dorosłej anatomii.

 

Dodaj komentarz